Rezultate pozitive pentru echipele bănăţene în etapa a doua din Liga 2

Metalul Resita - Soimii Pancota RRR

În Liga a 2-a de fotbal, seria a 2-a, Metalul Reşiţa a învins sâmbătă în Valea Domanului pe Şoimii Pâncota cu 2-0. Breşneni a deschis scorul în minutul 45, iar Enescu, cel care l-a înlocuit pe marcatorul primului gol a majorat diferenţa în minutul 78.

Antrenorul Daniel Opriţa a optat pentru această partidă pe următoarea garnitură: Zimmerman (cpt.) – R. Cristian, I. Popescu, S. Ciobanu, Aniţoiu –  Breşneni, Buhăescu – Feher, Roman, Voinea – Neagoe
Rezerve: Pascal – Tătaru, Enescu, Vaştag, Manole, Liuba, Stoica

FC Caransebeş a terminat la egalitate, 1-1, în deplasare la FC Olt Slatina. Echipa antrenată de Sorin Bălu a egalat în minutul 90+3 prin Himcinschi.

Gugulanii au avut în teren pe: Coca – Lupu, Manea, Dîrvaru, Poiană, Goşa (cpt.), Negoescu, Precup, Artean, Săulescu
Rezerve: Bujor, Muscă, Dicu, Ganea, Centea, Ologu, Himcinschi

În primul meci al etapei, ACS Poli Timişoara a învins pe teren propriu pe Unirea Târlugeni cu 1-0, prin golul marcat de Cânu în minutul 30.

Antrenorul Dan Alexa s-a bazat pe următoarea formulă: Pap – Bălace (cpt.), Cânu, Scutaru, Neagu –  Lazăr, Ov. Popescu – Bărbuţ, Boldea (Trandu ’58), Kneeshaw (Popovici ’78) – Stavric ( Szekely ’55)

În celelalte partide s-au consemnat rezultatele:

CSM Râmnicu Vâlcea – CS Mioveni 0-0 şi

FC Bihor Oradea – Fortuna Poiana Câmpina 1-3.

Olimpia Satu Mare a stat deoarece Corona Braşov s-a retras din campionat.

În clasament conduce Metalul Reşiţa 6 puncte, la egalitate cu ACS Poli, aflată pe poziţia secundă. Locul trei este ocupat de FC Caransebeş cu 4 puncte.