Real Madrid este prima finalistă a Ligii Campionilor la fotbal

Cristiano Ronaldo

Real Madrid este prima echipă calificată în finala actualei ediții a Ligii Campionilor la fotbal, după ce a dispus de Bayern Munchen cu scorul general de 5-0. În returul semifinalelor, marți seara, 29 aprilie, madrilenii au câștigat cu 4-0, pe “Fussball Arena”, după ce au obținut victoria și în prima manșă cu 1-0.

Real s-a impus marți seara prin dublele reușite de Sergio Ramos în minutele 16 și 20, şi de Cristiano Ronaldo în minutele 34 și 90.

Statistica meciului a arătat o posesie superioară a deținătoarei trofeului, Bayern Munchen, 64% faţă de 36%, dar fără rezultate.

În finala programată pe “Estadio Da Luz” din Lisabona, pe 24 mai, Real va înfrunta pe Atletico Madrid sau pe Chelsea, după ce primul joc dintre cele două s-a încheiat la egalitate, 0-0. Pentru Real va fi prima finală de Liga Campionilor după o pauză de 12 ani.

Sursa foto: digisport.ro