Real Madrid a câștigat Supercupa Europei

118
TRONDHEIM, NORWAY - AUGUST 09: Sergio Ramos of Real Madrid celebrates with the trophy and team mates after the UEFA Super Cup match between Real Madrid and Sevilla at Lerkendal Stadion on August 9, 2016 in Trondheim, Norway. (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Zinedine Zidane a câştigat al doilea trofeu continental ca antrenor al lui Real Madrid. După ce a readus Liga Campionilor pe Santiago Bernabeu, tehnicianul francez şi-a condus echipa spre victorie şi în Supercupa Europei. La capătul unui meci electrizant, decis în penultimul minut al prelungirilor de un gol fantastic al lui Dani Carvajal, formaţia din capitala Spaniei s-a impus cu 3-2 în faţa Sevillei şi începe noul sezon la fel cum l-a terminat pe precedentul – cucerind un trofeu european.

Este a şasea finală europeană consecutivă câştigată de Real Madrid, un record al clubului, ultimul eşec al “galacticilor” într-o partidă cu trofeu pe masă înregistrându-se în anul 2000, Supercupa Europei pierdută împotriva lui Galatasaray, formaţie condusă de Gică Hagi din teren şi Mircea Lucescu de pe bancă.

Fără Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Toni Kroos şi Pepe şi cu Luka Modric, Karim Benzema şi James Rodriguez doar pe bancă, madrilenii au început mai bine meciul disputat în Norvegia, la Trondheim, iar superioritatea lor a fost concretizată prin deschiderea scorului reuşită de Marco Asensio. În minutul 21, fostul elev al lui Costel Gâlcă la Espanyol a înscris primul gol pentru Real, cu o execuţie senzaţională la vinclu, la care Sergio Rico nu a avut reacţie.

Replica andaluzilor a venit de la Mariano şi Carrico, iar ocaziile lor au anunţat golul egalizator reuşit cu patru minute înainte de pauză de un alt debutant, Franco Vazquez. Mijlocaşul transferat în această vară de la Palermo a plasat o minge la colţul lung printre mai mulţi adversari şi a stabilit rezultatul primei reprize.

Sevilla a preluat conducerea în minutul 72, când, abia intrat pe teren, Yevhen Konoplyanka a transformat impecabil penalty-ul obţinut de Vitolo, după un duel cu Sergio Ramos. Căpitanul madrilenilor s-a revanşat, însă, pentru eroare la ultima fază a primelor 90 de minute. La fel ca în finala Ligii Campionilor din 2014, fundaşul de 30 de ani a înscris cu capul şi a trimis meciul în prelungiri.

În cele 30 de minute suplimentare, Real a fost în mod clar echipa mai bună. La acest lucru a contribuit şi eliminarea din minutul 93 a lui Timothee Kolodziejczak, care a primit al doilea cartonaş galben, în urma unui duel cu Lucas Vazquez. Benzema, intrat în repriza a doua, la fel ca Modric şi James, a ratat primele ocazii ale prelungirilor, înainte ca Ramos să marcheze din nou, în minutul 99, însă de această dată reuşita sa a fost anulată pentru un fault în atac.

În repriza a doua a prelungirilor, James şi Lucas Vazquez au ratat şanse uriaşe de a marca, golul izbăvitor venind abia în minutul 119, când Carvajal a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns spectaculos şi a finalizat cu o execuţie cu exteriorul la colţul lung. O bijuterie de gol pentru un nou trofeu european.

Zidane le calcă astfel pe urme lui Johan Cruyff, Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola pe lista celor care au cucerit Liga Campionilor şi Supercupa Europei atât ca jucători, cât şi ca antrenori. Deloc rău pentru un tehnician care stă pe banca lui Real Madrid de mai puţin de un an.

Sursa: DigiSport