Real Madrid – Bilbao 2-1. ”Galacticii” au preluat șefia în La Liga

58

Real Madrid a reușit să câștige pe Santiago Bernabeu după două egaluri la rând. Echipa din capitala Spaniei s-a impus cu 2-1 în fața lui Atletico Bilbao. Real a deschis scorul cu Bilbao după şapte minute, prin Karim Benzema. Bascii, care aveau cinci victorii în ultimele şase etape, au egalat prin atacantul Sabin, aflat la prima reuşită a sezonului. În startul reprizei secunde, Inaki Williams a fost aproape să o aducă pe Bilbao în avantaj. În minutul 83, Morata a marcat al doilea său gol al sezonului şi a făcut-o pe Real Madrid noul lider în Spania, după nouă etape. Până la final, galacticii au avut noroc la lobul lui Inaki Williams, iar la ultima fază, Cristiano Ronaldo a ratat singur cu portarul, screi Digisport.ro

După 2-1 cu Bilbao, echipa lui Zidane are un punct în faţa Sevillei şi două peste marea rivală, Barcelona.