Poli Timişoara, în semifinalele Cupei României

56

ACS Poli Timișoara s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, aseară, după ce a învins-o pe CFR Cluj, deținătoarea trofeului, la loviturile de departajare, cu scorul de 6-5 (0-0 după 120 de minute), pe stadionul ”Dan Păltinișanu”.

Poli, care s-a calificat și în finala Cupei Ligii, s-a impus cu atât mai surprinzător cu cât a jucat în zece oameni din minutul 50, când a fost eliminat Alin Șeroni.

George Alexandru Neagu a transformat lovitura decisivă pentru bănățeni, după ce șutul cu Ciprian Deac a fost apărat de portarul Vasile Curileac, fost jucător al clujenilor în perioada 2006-2010.

Octavian Drăghici, Josip Fucek, Josip Soljic, Cristian Bărbuț, Cristian Scutaru și George Alexandru Neagu au transformat pentru gazde, iar Filipe Nascimento, Tiago Lopes, Tomislav Gomelt, Billel Omrani și Cristian Bud.

De la Poli a ratat Bogdan Străuț, iar de la clujeni au irosit loviturile Ionuț Larie, care a avut o execuție lamentabilă, o scăriță eșuată, și Ciprian Deac.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie și 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

sursa foto: sport.ro