[UPDATE] Cupa României la fotbal, rezultatele optimilor de finală

ACS Poli a invins Petrolul in deplasare in optimile Cupei Romaniei

Astra Giurgiu, CSMS Iaşi, ACS Poli Timişoara, ASA Târgu Mureş, CFR Cluj, Dinamo Bucureşti, FC Viitorul Constanţa şi Steaua Bucureşti s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după meciurile desfăşurate de marţi până joi.

ACS Poli Timişoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, 27 octombrie, după ce a dispus cu 2-1 (1-0) de Petrolul Ploieşti, în optimile de finală ale competiţiei.
Bănăţenii au deschis scorul în finalul primei reprize, din penalty, prin spaniolul Javi Hernandez (40). Petrolul a rămas în zece oameni, după ce Adrian Ropotan a fost eliminat uşor pentru al doilea cartonaş galben (44). Oaspeţii, conduşi în acest meci de antrenorul interimar Mihai Oancea, au reuşit egalarea după pauză, prin spaniolul Fernando Velasco (70). ACS Poli a marcat golul victoriei prin fundaşul Gabriel Cânu, după o minge respinsă greşit de Alexandru Benga.
Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon competiţional. În optimile Cupei Ligii Adeplast, Poli s-a impus cu 1-0 pe Bega, iar în campionat au terminat la egalitate, 1-1, la Ploieşti.
Alături de Poli, Astra Giurgiu şi CSMS Iaşi s-au mai calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei României.
***
În optimile de finală ale Cupei României la fotbal miercuri seara, 28 octombrie s-au jucat alte trei meciuri. Dinamo s-a calificat în sferturi după ce s-a impus cu 3-2, în faţa formaţiei Pandurii Tg. Jiu, pe Stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin. A doua echipă a clubului FC Viitorul Constanţa a fost eliminată de CFR Cluj, care a câştigat la limită, cu 1-0, în deplasare. ASA Târgu Mureş merge în sferturile de finală după ce a dispus cu 1-0, în deplasare, de divizionara secundă SC Bacău.

***

Steaua s-a calificat, cu emoţii, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a obţinut victoria cu 4-1, la loviturile de departajare, în meciul disputat joi seara, 29 octombrie, în deplasare, cu echipa de ligă secundă FCM Baia Mare. La finalul timpului regulamentar de joc şi după prelungiri scorul a fost egal, 1-1.
Liderul Seriei a 2-a a deschis scorul prin Paul Păcurar (11), iar deţinătoarea trofeului a restabilit egalitatea prin Gregory Tade (28 – penalty).
Steaua a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din sezon, însă a reuşit să se impună la loviturile de departajare, unde Tade, Chipciu, Varela şi Carp au marcat pentru ”roş-albaştri”, iar Deac pentru gazde, ratând Vasile Pop şi Străuţ.
FC Viitorul Constanţa s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o pe FC Botoşani cu 1-0, la Ovidiu. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Cristian Ganea (51), cu un trasor la vinclu, din afara careului.