CM Brazilia: Olanda şi Costa Rica se întâlnesc în sferturi

Costa Rica v Greece: Round of 16 - 2014 FIFA World Cup Brazil

Olanda şi Costa Rica sunt alte două echipe care au ajuns în sferturile Cupei Mondiale din Brazilia.

Olanda s-a calificat cu emoţii. Batavii au învins cu 2-1 selecţionata Mexicului. Golul egalarii şi cel al victoriei au fost marcate în ultimele minute ale partidei.

Pentru Mexic a înscris Giovani dos Santos, în minutul 48. Olanda a marcat Sneijder în minutul 88 şi Huntelaar în minutul 90+4 din penalty.

Costa Rica a dispus de Grecia cu 5-3 după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute şi a două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1. Cele două selecţionate se vor întâlni în sferturi. O altă partidă din această fază este Brazilia-Columbia.

Bryan Ruiz a deschis scorul în minutul 52, ia Grecia a egalat în minutul Papastathopoulos.

Pentru învingători au marcat de la loviturile de departajare Borges, Bryan Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana.

Grecii au înscris prin Mitroglou, Chirstodoulopoulos şi Cholevas. Gekas a ratat.

Sursa foto: dolcesport.ro