Octavian Benga: am pierdut două puncte la Cugir, ratăm și facem cadouri aversarilor

318

CSM Școlar Reșița a remizat pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir,scor 2-2. A fost un meci echilibrat, ca un adevărat  derby al etapei a VII-a din Liga a III-a, Seria a IV-a. Și la pauză scorul a fost egal 1-1.

Elevii lui Octavian Benga au deschis scorul prin Săulescu în minutul 10, iar Metalurgistul a restabilit egalitatea în minutul 44, prin Șaucă. După pauză, juniorul Dican a marcat în minutul 62, iar pentru rosso-neri, Prodan a reușit să egaleze în minutul 87.

Antrenorul rosso-nerilor , Octavian Benga, a declarat după joc că CSM Reșița a pierdut două puncte:

”Am pierdut două puncte pentru că în final am ratat câteva ocazii monumentale. Asta, pe lângă faptul că i-am băgat pe adversari în joc prin cadoul de la 1-1, altceva aveam pregătit după pauză, în caz că intram în avantaj la cabine. Am întâlnit o echipă bună, de fapt, după părerea mea, printre cele mai bune din serie. Cele mai valoroase din Seria a IV-a sunt Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia. Speram să câștigăm aici, dar pe lângă conflictele de la începutul campionatului, ce ne-au influențat, avem și noi vina noastră: meci de meci facem cadouri adversarilor și ratăm neverosimil”.

În următorul meci reșițenii vor juca pe 12 octombrie, tot în deplasare, de la ora 15, împotriva echipei Cetate Deva.

———————–

Pentru echipa de fotbal din Liga a III-a, CSM Școlar Reșița, urmează o deplasare grea la o altă formație care s-a impus până acum în seria a IV-a. CSM Şcolar Reşiţa va evolua vineri, 5 octombrie, de la ora 15, la Metalurgistul Cugir, în runda a 7-a. O victorie la Cugir ar aduce formația din Valea Domanului mai aproape de îndeplinirea obiectivului stabilit inițial. Formaţia din Cugir este una dintre contracandidatele la promovare și se află cu cinci locuri mai sus de CSM Școlar Reșița, având 12 puncte acumulate. Elevii lui Octavian Benga sunt pe poziția a 9-a cu 8 puncte în 6 etape.

Înaintea partidei de la Cugir, principalul reșițenilor a declarat:

„Jocul cu Alba Iulia a fost unul excepțional, dar cu o floare nu se poate face primăvară. Trebuie să legăm acest rezultat cu altele pozitive pentru a confirma că formăm o echipă. Sperăm ca jucătorii să se descătuşeze, dar vom putea vorbi după următoarele două etape. Avem două deplasări, vom întâlni Metalurgistul Cugir și Cetate Deva. Avem un meci dificil la Cugir, probabil cei de la Cugir se vor speria de rezultatul înregistrat de noi cu Unirea Alba Iulia şi îşi vor lua măsuri. Jucătorii mei trebuie să înţeleagă că Divizia C este una dificilă și pentru a câștiga trebuie să joace cu inima.”

Un alt joc dificil urmează pentru CSM Reșița, în etapa a 8-a, tot în deplasare, pe 12 octombrie la CNS Cetate Deva.