[FOTO] Metalul Reșița a pierdut acasă meciul cu CSM Râmnicu Vâlcea

Metalul-CSM Ram valcea

În etapa a treia a play-off-ului ligii a 2-a de fotbal, seria a doua, Metalul Reșița a fost învinsă pe teren propriu de CSM Râmnicu Vâlcea cu 2-0.

Echipa oaspete a înscris primul gol în minutul 14 prin Adrian Codin care a profitat de o recuperare a apărării echipei sale și a primit în adâncime și a înscris de lângă fundașul echipei reșițene, Vișan Crețu.

Golul al doilea a fost marcat în minutul 70 de Adrian Popa care a făcut bine pasul la offside și a pornit solitar de la 35 de metri de poarta apărată de Cristian Zimmerman care nu a mai putut să intervină.

În minutul 45 al primei reprize, atacantul formației Metalul Reșița, Istvan Szabo, a fost împins în careul mic, fiind faultat evident de apărătorii vâlceni, dar arbitrul Robert Dumitru din Brașov nu a sancționat faultul.

În minutul 90, la o bâlbâială colectivă a apărării reșițene, Marian Deaconescu putea să majoreze scorul, dar a șutat de la 8-9 metri direct în transversala porții reșițene.

Echipei Metalul Reșița i-a lipsit acea răutate pozitivă, ambiție și determinare. Pe de altă parte, suprafața de joc a fost una foarte grea în urma ploilor, ceea ce a dezavantajat gruparea din Valea Domanului care trebuiea să construiască, și nu să se apere și să mizeze pe cartea contraatacului. Apărarea formației reșițene a fost cam visătoare în această partidă, iar atacanții, de cele mai multe ori nu au fost susținuți de mijlocași. Au lipsit și incursiunile pe benzile laterale.

Antrenorul Marian Pană de la Metalul Reșița a înscris pe foaia de joc următorii jucători: Cristian Zimmerman- Vișan Crețu, Cristian Apostol, Ionuț Tătaru, Lucian Murgoci, Dănuț Enescu, Octavian Vasile, Daniel Oprița, Istvan Szabo, Andrei Vaștag, Adrian Stoica. Rezerve: Adrian Pascal- Ionuț Popescu, Robert Cristian, Silviu Mureșan, Laurențiu Breșneni, Marco Enciu, Bogdan Văcărescu.

Antrenoru Erik Lincar a avut la dispoziție următorii jucători: Florin Matache- Samson Nwabueze, Cătălin Pârvulescu, Ionuț Stoica, Marius Briceag, Monel Cîrstoiu, Bogdan Geantă, Codruț Lircă, Adrian Popa Christian Nkongue, Adrian Codin. Rezerve: Andrei Popescu- Ovidiu Popescu, Daniel Iancu, marian deaconescu, Danilo DaSilva, Andrei Nicola, Andrei Crețu.

Tot sâmbătă au mai fost programate partidele:

Gloria Bistrița- FC Olt 2-1 și

ASA Târgu Mureș- CS Universitatea Craiova 4-1.

Echipa din Târgu Mureș conduce în clasment cu 24 de puncte, secondată de CS U Craiova cu 23 de puncte. Pe trei este Gloria Bistrița cu 20 de puncte. CSM Râmnicu Vâlcea a urcat pe patru cu 16 puncte, la egalitate cu Metalul Reșița, care a coborât pe cinci. Locul șase este ocupat de FC Olt cu nouă puncte. Primele două promovează în Liga 1.

În etapa a treia din play-out-ul Ligii a 2-a, seria a doua, s-au consemnat rezultatele:

FC Bihor Oradea – Olimpia Satu Mare 3-2 și
UTA Arad – Minerul Motru 3-0.