Manchester City a câştigat la Kiev, iar PSV şi Atletico au încheiat nedecis în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Miercuri seara, 24 februarie, s-au disputat alte două partide din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Manchester City a câştigat în deplasare, scor 3-1, cu Dinamo Kiev, iar PSV Eindhoven şi Atletico Madrid au remizat, 0-0.

Manchester City este foarte aproape de a obţine calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Dinamo Kiev cu scorul de 3-1 (2-0), miercuri seara, la Kiev, în prima manşă a optimilor. Sergio Aguero (15), David Silva (40) şi Yaya Toure (90) au marcat golurile oaspeţilor, în timp ce pentru campioana Ucrainei a punctat Vitali Buialski (59).

Echipa olandeză PSV Eindhoven şi formaţia spaniolă Atletico Madrid au terminat la egalitate, 0-0, miercuri seara, la Eindhoven, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Atletico nu a reuşit să profite de faptul că PSV a evoluat mai bine de 20 de minute în inferioritate numerică. PSV, care a trecut în premieră de faza grupelor după 2007, a făcut un joc excelent de apărare şi rămâne în cărţi pentru calificare.

AS Roma – Real Madrid 0-2.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc pe 18 martie, de la ora 13:00, în timp ce duelurile din semifinale vor fi aflate pe 15 aprilie, de la aceeaşi oră. Finala Champions League va avea loc pe 28 mai, pe San Siro din Milano. (Agerpres)
sursa foto: digisport.ro