[UPDATE] [FOTO] Liga a 2-a, seria a 2-a, etapa 20: rezultate și clasament

1

Metalul Reşiţa s-a impus sâmbătă la limită, scor 2-1 (2-0), în Valea Domanului, în faţa echipei Gloria Bistriţa, în etapa a 20-a din Liga a 2-a seria a 2-a. A deschis scorul pentru gazde Adrian Stoica, în minutul 5 şi l-a majorat Laurenţiu Breşneni, în minutulu 43. Pentru oaspeţi a redus din diferenţă în minutul 48 Marius Curtuiuş, care a intrat pe teren în debutul părţii secunde a meciului.

Echipa reşiţeană putea să câştige mai uşor meciul, dar a lipsit concentrarea la două – trei faze. Tot atât de bine putea să câştige şi Gloria Bistriţa, dar portarul reşiţean Cristian Zimmermann a salvat “in extremis” la două faze ale bistriţenilor.
Meciul nu a fost unul spectaculos, ambele formaţii jucând mai mult ca să nu primească gol.

Metalul Reşiţa: Cristian Zimmermann: Robert Cristian, Cristian Apostol, Ionuţ Popescu, Lucian Murgoci, Dănuţ Enescu, Octavian Vasile (cpt.), Daniel Opriţa, Istvan Szabo, Laurenţiu Breşneni şi Adrian Stoica.
Rezerve: Adrian Pascal: Vişan Creţu, Ionuţ Tătaru, Andrei Vaştag, Alin Liuba, Marco Enciu, Andrei Făgărăşanu. Antrenor Marian Pană.

Gloria Bistriţa: Călin Albuţ (cpt): Dinu Sânmărtean, Florin Tîrcă, Ionuţ Hlinca, Marian Chiţu, Daniel Brumă, Radu Mărginean, Florin Fizeşan, Norbert Polgar, Alex Pop şi Alin Chibulcutean.
Rezerve: Costin Oghinciuc: Raul Gaşpar, Marius Feher, Alin Ţegle, paul Colţa, Marius Curtuiuş, Mihai Marius. Antrenor: Cristian Coroian.

Arbitrii: A-Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin), A1-Daniel Ciocănea (Sibiu), A2-Marius Bobe (Videle), R-Sergiu Hristea (Timişoara).

Observatori: pentru arbitrii Cornel Pantea (Oradea), de joc Sergiu Găman (Târgu Jiu)

La partida dintre Metalul Reşiţa şi Gloria Bistriţa a asistat şi preşedintele Fedreaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, care a dat curs invitaţiei primarului municipiului de pe Bârzava, Mihai Stepanescu. Şeful de la Casa Fotbalului a venit la Reşiţa şi pentru a discuta despre înfiinţarea unor centre regionale de fotbal juvenil.

Celelalte partide din etapa a 20-a din Liga a 2-a seria a 2-a:
Olimpia Satu Mare – CSM Râmnicu Vâlcea 2-1,
Minerul Motru – FC Olt Slatina 1-3
CS Universitatea Craiova – FC Bihor 1-0
ASA Târgu Mureş – CS Mioveni 4-0 şi
FC Universitatea Craiova- UTA Arad 0-3.
Arădenii s-au prezentat la joc dar au lipsit gazdele. După cele 15 minute regulamentare de așteptare arbitrul reșițean Dorian Micloșină a fluierat sfârșitul meciului.
FC Universitatea Craiova este la cea de-a doua neprezentare în campionatul din Liga a 2-a de fotbal și riscă excluderea.