ACS Poli Timişoara a retrogradat

ACS Poli a retrogradat in liga 2

După un singur sezon în Liga 1de fotbal ACS Poli Timişoara a retrogradat în eşalonul secund.
Ultima etapă din sezonul 2013-2014 a consemnat retrogradarea în Liga a doua a echipelor ACS Poli Timişoara şi Săgeata Năvodari, deşi au câştigat meciurile disputate miercuri seara, 21 mai, împotriva formaţiilor Concordia Chiajna, respectiv CFR Cluj. Nu a fost suficient pentru că a contat şi jocul rezultatelor din celelalte partide. În liga secundă va ajunge şi FC Vaslui, care nu a primit licenţă, şi Corona Braşov, retrogradată sportiv. FC Vaslui are încă apelul de la TAS care ar putea-o salva de retrogradare, caz în care ar rămâne în Liga 1, iar FC Braşov ar coborî în eşalonul secund.
Steaua a cucerit titlul de campioană şi va lua startul în preliminariile Ligii Campionilor. Astra Giurgiu, Petrolul Ploieşti şi CFR Cluj vor evolua în Europa League, după ce licenţa europeană a echipei Dinamo a fost retrasă.
Titlul de golgheter a revenit lui Liviu Antal (FC Vaslui), cu 15 goluri.

Rezultatele complete ale meciurilor din etapa a 34-a a Ligii 1 de fotbal, ultima din sezonul 2013-2014:
Luni 19 mai:
FC Vaslui – Astra Giurgiu 1-4. Au marcat Andrei Mureşan ân minutul 78 – autogol, respectiv Marian Cristescu în minutul 43, Takayuki Seto în minutul 49 şi Denis Alibec în minutele 54 şi 62.

Marţi 20 mai:
Universitatea Cluj – Pandurii Tg. Jiu 0-3. Golurile au fost înscrise de Octavian Abrudan în minutul 50 – autogol, Alex Dos Santos în minutul 56, Erico Da Silva în minutul 90+4.
Corona Braşov – Petrolul Ploieşti 0-3. Au înscris Njongo Priso în minutele 19 şi 64, şi Abel Camara în minutul 70.
Steaua Bucureşti – Oţelul Galaţi 2-2. Au marcat: Claudiu Keşeru în minutele 68 şi 88, respectiv Ciprian Milea în minutul 62 şi Paul Pîrvulescu – autogol în minutul 83.

Miercuri 21 mai:
FC Botoşani – Dinamo Bucureşti 1-2. Auînscris Istvan Fulop în minutul 18 din penalty, respectiv Kamil Bilinski în minutele 27 şi 79.
Viitorul Constanţa – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0. Autorul golului a fost Ionuţ Mitriţă în minutul 7.
Săgeata Năvodari – CFR Cluj 2-1. Au marcat Silviu Pană în minutul 5, Milos Deletic în minutul 30, respectiv Ciprian Deac în minutul 57.
ACS Poli Timişoara – Concordia Chiajna 1-0. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Cristian Bărbuţ în minutul 48.
Gaz Metan Mediaş – FC Braşov 1-1. Au înscris Vitor da Silva Medeiros ”Vitinho” în minutul 48, respectiv Andrei Cristea în minutul 76.