Liga 1 de fotbal, etapa a IX-a: rezultate parţiale şi program

FOTBAL - STEAUA BUCURESTI - ASTRA GIURGIU

Partidele din etapa a 9-a a Ligii 1 de fotbal au fost programate în perioada 26 – 29 septembrie. Rezultate înregistrate:
Vineri 26 septembrie s-a jucat o singură partidă:
CSMS Iaşi – Concordia Chiajna 1-2. Au înscris Creţu în minutul 19, respectiv Pena în minutul 26 şi Welington în minutul 36.

Sâmbătă 27 septembrie au avut loc meciurile:
Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-2. Golurile gazdelor au fost reuşite de Tahar în minutul 45+1 şi Roman în minutul 85, iar pentru oaspeţi au marcat Dumitraş în minutul 20 şi Margină în minutul 38.
FC Botoşani – FC Braşov 0-0
Rapid – Dinamo 0-3. Dinamoviştii s-au impus prin golurile reuşite de Cordoş în minutul 38, Alexe în minutul 83 şi Bărboianu în minutul 90+4.

Duminică 28 septembrie s-au disputat meciurile:
CSU Craiova – ASA Târgu Mureş 1-0, prin reuşita lui Pablo Brandan din minutul 26 din penalty.
FC Viitorul – Petrolul Ploieşti 1-3. Au marcat: Daminuţă în minutul 38, respectiv Tamuz în minutul 76 din penalty şi Astafei în minutele 83 şi 90+2.
Steaua – Astra Giurgiu 0-0.

Luni 29 septembrie au fost programate partidele:
Panduri Târgu Jiu – Oţelul Galaţi 4-0. Golurile gazdelor au fost marcate de  Roman în minutele 58 şi 61 şi Matulevicius în minutele 59 şi 82.

CFR Cluj – Universitatea Cluj 1-0. A punctat Thiago Lopes în minutul 90+4.

Steaua conduce în clasament, secondată de CFR Cluj, ambele cu câte 22 de puncte.

Sursa foto: digisport