Liga 1 de fotbal, etapa a 28-a: rezultate finale şi clasament

Otelul Galati- Gaz Metan Medias

Liga 1 de fotbal a programat vineri prima partidă a etapei a 28-a. Oţelul Galaţi a învins în deplasare pe Gaz Metan Mediaş cu 2-0. A marcat Armando Cooper în minutele 35 şi 58.

Sâmbătă s-au disputat două meciuri din runda cu numărul 28:

FC Vaslui- Corona Braşov 8-1 (scorul campionatului). Au marcat pentru învingători: Madson Henrique Santos (în minutul 21), Liviu Antal (30- penalty, 65), Ionuţ Balaur (41), Nuno Viveiros (45+1), Mike Temwanjera (54, şi 56) şi Nicolae Muşat (87) . Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Rareş Forika (39).

CFR Cluj- Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0. Actuala echipă a lui vasile Miriuţă a învins pe fosta sa echipă prin reuşitele francezului  Gregory Tade (minutul 35 ) şi georgianului Ghiorghi Ceanturia (85).

Duminică s-au consemnat rezultatele:

Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu 2-0. Au înscris Ionuţ Şerban în minutul 48 și Dorin Rotariu în minutul 87. După meci, spre vestiare a avut loc un incident. Portarul Astrei, Dani Coman, care a avut în timpul partidei o altercaţie cu Valentin Lazăr, l-a lovit pe jucătorul dinamovist, moment în care au sărit la bătaie mai mulţi jucători, fiind nevoie de intervenţia agenţilor de securitate.

FC Botoşani – Pandurii Tg. Jiu 3-2. Pentru gazde a marcat de trei ori Istvan Fulop în minutele 12, 43 și 45. Oaspeții au punctat prin Elton da Silva în minutul 10 și Alex Dos Santos în minutul 82.

Săgeata Năvodari – Petrolul Ploieşti 2-3. Oaspeții au înscris prin Filipe Teixeira în minutul 6, Juan Angel Albin (17) şi Njongo Priso (28). Pentru echipa dobrogeană au punctat Milos Deletic în minutul 2 și Sorin Chiţu (26).

Luni au fost programate ultimele partidele ale etapei:
ACS Poli Timişoara – Universitatea Cluj 1-2. Pentru gazde a deschis scorul Alexandru Popovici. Oaspeții au obținut victoria prin reușitele lui Andrei Lungu din minutul 52 și  Max Nicu în minutul 83.

FC Braşov – Concordia Chiajna 3-1. Au înscris Ştefan Grigorie în minutele 24 și 49 și Bruno Madeira în minutul 86. Gazdele au înscris prin Neluţ Roşu din penalty în minutul 69.

Viitorul Constanţa – Steaua Bucureşti 0-3. Pentru campioni au marcat Iasmin Latovlevici în minutul 39, Gabriel Iancu în minutul 40 și Claudiu Keşeru în minutul 50.

În etapa a 28-a a Ligii 1 de fotbal, care s-a încheiat luni, oaspeții Oțelul, Petrolul, Universitatea Cluj și Steaua s-au impus în patru partide, celelalte cinci întâlniri fiind câștigate de gazde. În această etapă s-au marcat cele mai multe goluri din actuala ediție de campionat, 35. Până acum cele mai multe goluri au fost înscrise în etapa a șasea, 30. Tot în etapa a 28-a s-a consemnat și scorul ediției actuale a Ligii 1, în partida FC Vaslui- Corona Brașov 8-1. La Vaslui s-au marcat tot atâtea goluri câte au fost înscrise în etapa precedentă, 9.