Liga 1 de fotbal, etapa a 27-a: rezultate şi clasament

FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-OTELUL GALATI, LIGA 1 (19.04.2015)

În Liga 1 de fotbal s-au disputat meciurile etapei a 27-a. Rezultate şi clasament parţial:

Vineri 17 aprilie:

CSMS Iaşi – FC Braşov 1-0. Singurul gol al partidei a fost înscris de Mihalache în minutul 48.

CFR Cluj – ASA Târgu Mureş 2-2. Au marcat: Dore în minutul 9 şi Tade în minutul 61, respectiv N’Doye în minutele 18 şi 57.

Sâmbătă 18 aprilie:

FC Botoşani – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0. Au înscris: Hadnagy în minutul 8 şi Ivanovici în minutul 82.

FC Viitorul – Astra Giurgiu 2-0. Golurile au fost înscrise de Mitriţă în minutul 2 şi Nicoliţă în minutul 15.

Gaz Metan Mediaş – Petrolul Ploieşti 0-0.

Duminică 19 aprilie:

CS U Craiova – Dinamo Bucureşti 0-0

Steaua Bucureşti – Oţelul Galaţi 1-2. Au marcat Ţucudean în minutul 77, respectiv Latovlevici în minutul 19 (autogol) şi Hamroun în minutul 45.

Luni 20 aprilie:

Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj 0-1. A marcat Nuno Viveiros în minutul 70.

Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna 1-0. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Gecov în minutul 30.

Clasament: Steaua ocupă primul loc în clasament cu 57 de puncte (27 jocuri). Urmează ASA Tg. Mureş cu 56 de puncte (27 j), Petrolul Ploieşti cu 47 de puncte (27 j), CSU Craiova 46 p (27 j), Astra Giurgiu 41 p (27 j), FC Viitorul 41 p (27 j), Dinamo 40 p (27 j), FC Botoşani 40 p (27 j), CSMS Iaşi 34 p (27 j), Pandurii Tg. Jiu 32 p (27 j), Concordia Chiajna 30 p (27 j), Universitatea Cluj 29 p (27 j), FC Braşov 28 p (27 j), Gaz Metan Mediaş 26 p (27 j), Rapid 25 p (27 j), Ceahlăul Piatra Neamţ 23 p (27 j), CFR Cluj 19 p (27 j), Oţelul Galaţi 18 p (27 j).

CFR a fost penalizată cu 24 de puncte de Comisia de Disciplină a FRF

Echipele clasate pe locurile 13-18 vor retrograda în liga secundă la sfârşitul campionatului.

sursa foto: digisport.ro