5.FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-FC VIITORUL CONSTANTA 1-4,LIGA 1 (19.05.2013)Rezultate:
Vineri 18 octombrie
ASC Corona 2010 Braşov – FC Vaslui 2-1 (2-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Sergiu Buş (17), Ciprian Brata (23), respectiv Liviu Antal (45+1 – penalty).
Cartonaş roşu: Răzvan Dâlbea (Corona, 70).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Eduard Constantinescu (Craiova) Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Ionuţ Calancia (Bucureşti) – LPF

FC Steaua Bucureşti – FC Viitorul Constanţa 4-0 (2-0), stadion ‘Steaua’ – Bucureşti
Au marcat: Nicolae Stanciu (9), Ionuţ Puţanu (12, 66, autogoluri), Leandro Tatu (86).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Gabriel Stroe (Piteşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) – CCA, Claudiu Popa (Bucureşti) – LPF, supervizor: Adalbert Kassai (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 19 octombrie sunt programate meciurile:
FC Oţelul Galaţi – CS Gaz Metan Mediaş (stadion ‘Oţelul’ – Galaţi, 19,00, Digi Sport 1)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) – CCA, Ion Craiu (Bucureşti) – LPF

FC Petrolul Ploieşti – AFC Săgeata Năvodari (stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti, 21,30, Digi Sport 1)
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ, Bogdan Velicu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) – CCA, Mircea Călin (Bucureşti) – LPF

Duminică 20 octombrie vor avea loc partidele:
CS Pandurii Tg. Jiu – AFC Botoşani (stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu, 14,00, Dolce Sport 1/Antena 1)
FC Ceahlăul Piatra Neamţ – FC CFR 1907 Cluj (stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ, 19,00, Digi Sport 1)
AFC Astra Giurgiu – FC Dinamo Bucureşti (stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu, 21,30, Digi Sport 1)

Luni 21 octombrie se vor disputa jocurile:
CS Concordia Chiajna – FC Braşov (stadion ‘Concordia’ – Chiajna, 19,00, Digi Sport 1)
FC Universitatea Cluj – ACS Poli Timişoara (‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca, 21,30, Digi Sport 1)

locechipaJVEÎGM-GPP
1Steaua Bucureşti981024-525
2Astra Giurgiu961224-919
3Petrolul Ploieşti1054113-819
4FC Botoşani1054111-719
5Pandurii Tg. Jiu1052320-1217
6Ceahlăul Piatra Neamţ1045114-717
7Gaz Metan Mediaş1043312-1115
8Dinamo Bucureşti1034315-1013
9CFR Cluj1034315-1613
10ACS Poli Timişoara103349-1112
11Săgeata Năvodari103349-1612
12FC Braşov1024411-1310
13Concordia Chiajna731310-1210
14Oţelul Galaţi1031610-2110
15Viitorul Constanţa101454-177
16ASC Corona 2010 Braşov111287-185
17Universitatea Cluj-Napoca100466-194
18FC Vaslui103259-103

FC Vaslui a fost penalizată cu opt puncte de către Comisia de Disciplină a FRF.Sursa:Agerpres