Grupa A de la EURO şi-a desemnat fruntaşele. Italia şi Ţara Galilor, calificate în optimi

În grupa A a Europeanului de fotbal, cea de-a treia şi ultima etapă din această fază a programat simultan, de la ora 19.00, partidele Italia – Ţara Galilor şi Elveţia – Turcia. Pe Stadio Olimpico din Roma, naţionala italiană a obţinut o victorie scontată, singura surpriză fiind scorul întâlnirii. Squadra Azzurra s-a impus doar cu 1-0, graţie golului reuşit de Matteo Pessina în minutul 39. Jucătorul Atalantei a deviat în poartă mingea trimisă din lovitură liberă de Verrati. Arbitrul român Ovidiu Hațegan a eliminat şi în acest meci un jucător: în minutul 56 al partidei, galezul Ampadu a văzut direct roşu, pentru un fault dur asupra lui Bernardeschi. Italia a câștigat grupa cu maximum de puncte și merge în optimi de pe primul loc. În fazele eliminatorii se califică și Țara Galilor, de pe locul secund, cu patru puncte.

În celălalt joc al zilei, Elveţia a învins la Baku naţionala Turciei după un joc spectaculos. Elveţienii au condus la pauză cu 2-0 prin golurile marcate de Seferovic (min. 20) şi Shaqiri (min. 26). În minutul 62, Kahveci a redus din diferenţă, dar acelaşi Shaqiri a spulberat speranţele turcilor în minutul 68, stabilind şi scorul final: Elveţia – Turcia 3-1. Din păcate pentru naţionala Ţării Cantoanelor, locul doi al grupei a revenit selecţionatei galeze. Ambele formaţii au încheiat cu 4 puncte, dar Ţara Galilor a beneficiat de golaverajul superior. Elveţia aşteaptă acum jocul rezultatelor, care o poate duce în optimi şi de pe locul trei.

Mâine, 21 iunie, se limpezesc apele în grupele B şi C. Jocurile se vor disputa după următorul program:

Grupa C: Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam – central Istvan Kovacs)
Grupa C: Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti)
Grupa B: Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg)