[FOTO] Muncitorul Reşiţa – Dunărea Călăraşi 9-2, în Liga 1 de futsal

Muncitorul-Dunarea Calarasi futsal (8)

Muncitorul Reşiţa a dispus cu 9-2 (1-1), pe teren propriu, vineri seara, 6 noiembrie, de Dunărea Călăraşi, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii 1 de futsal.
A fost o semi-surpriză în fața unei echipe foarte puternice din campionat, a declarat la final antrenorul gazdelor, Viorel Lolea. Oaspeţii veneau după trei meciuri fără înfrângere şi se aflau pe locul 4 înaintea partidei de vineri seara.
Scorul a fost deschis de formaţia din Călăraşi în minutul 8, prin Marko Kostic, iar egalarea a fost reuşită de Laurențiu Breșneni în minutul 17, iar până la pauză nu s-a mai marcat.
În repriza secundă, reşiţenii au fost de neoprit reuşind o serie de şase goluri consecutive: Valentin Ilaş (min 21), Cristian Rarinca (min 25), Laurențiu Breșneni (min 26), Edgar Collar Alves (min 28), Cristian Rarinca (min 32) şi Iulian Mitru (min 34). Spre finalul partidei, în minutul 37, oaspeţii au redus din diferenţă prin Flavian Tarța, dar foarte repede a venit golul lui Casian Doană (min 38). Ultimul gol al partidei a aparţinut lui Laurenţiu Breşneni (min 39), scorul final fiind 9-2 în favoarea celor de la Muncitorul Reşiţa.
După această victorie, echipa pregătită de Viorel Lolea, Vasile Giurcanu și Ion Roman, aare 9 puncte şi a urcat un loc în clasament, de pe 10 pe 9. În schimb, Dunărea Călăraşi a coborât o poziţie, de 4 pe 5.
Muncitorul Reşiţa va disputa luni, 9 noiembrie, de la ora 17, în Sala Polivalentă, un meci restanţă din etapa a 8-a, împotriva echipei Galactic Focşani.
Muncitorul Reșița: Vasile Giurcanu, Cristian Copăcean, Alexandru Sturzu, Laurențiu Breșneni, Florin Bârcean, Valentin Ilaș, Casian Doană, Flavius Costescu, Flavius Fedor, Iulian Mitru, Edgar Collar Alves, Denis Mihuțescu, Cristian Rarinca.