[FOTO] Metalul Reşiţa – CSU Craiova 1-1

DSCN3112

Metalul Reşiţa nu scoate decât un egal cu CS Universitatea Craiova.
Etapa a 9-a din play-off-ul Ligii a 2-a de fotbal seria a 2-a a programat sâmbătă, în Valea Domanului meciul dintre Metalul Reşiţa şi CSU Craiova, înceiat la egalitate 1-1.
Prima acţiune a meciului a fost în minutul 5 când Craiova a avut o lovitură liberă pe care a executat-o peste poartă. Imediat a venit răspunsul reşiţenilor. În minutul 7, dintr-un corner respins inexact mingea a revenit la Marco Enciu dar acesta a fost oprit pe motiv de offside. Jocul a continuat pe contre dar Craiova a atacat mai mult însă fără rezultat. Minutul 23 a adus cea mai mare ocazie a Metalului, şut puternic de la marginea careului în portar, mingea a revenit la jucătorul gazdelor, Laurenţiu Breşneni, care a tras şi el în portarul oltenilor. În minutul 25 Ionuţ Popescu a primit cartonaş galben. CSU Craiova a avut lovitură liberă pe care a trimis-o puţin pe lângă, mingea fiind deviată de un fundaş al gazdelor. Adrian Stoica a intrat cu mingea la picior în careu dar nu s-a descurcat deşi a avut ocazia şi a tras de două ori în minutul 28. Chiar înainte de pauză Istvan Szabo s-a lovit cap în cap cu Zoran Ljubinkovic, acesta din urmă acăzut inert şi a fost nevoie de intervenţia medicilor si a ambulanţei. În urma acestei accidentări Zoran Ljubinkovic a fost înlocuit de Florin Pătraşcu.
În a doua repriză jocul pe contre al celor două echipe a continuat. În minutul 73 dintr-o fază fixă care nu prevestea nimic jucătorul lui CSU Craiova, Silviu Izvoranu, a reuşit să înscrie golul de 1-0. Izvoranu a primit cartonaş galben deoarece după gol şi dat tricoul jos. Imediat Daniel Opriţa reacţionează şi a făcut două schimbări: a ieşit Ionuţ Tătaru şi a intrat Nogo Salif, iar Istvan Szabo a fost schimbat cu Daniel Vădrariu. În minutul 77 a schimbat şi Gabi Balint. În locul lui Cristean Ganea a intrat Tome Kitanovski. Două minute mai târziu Metalul a reuşit egalarea prin insistenţa lui Laurenţiu Breşneni. Fiecare echipă a mai ratat câteva ocazii dar scorul final a rămas 1 – 1.

Au evoluat echipele:
Metalul Reşiţa: Cristian Zimmermann, Vişan Creţu, Ionuţ Popescu, Ionuţ Tătaru, Adrian Stoica, Laurenţiu Breşneni, Octavian Vasile, Marco Enciu, Istvan Szabo, Andrei Vaştag, Andrei Neagoe.
Rezerve: Ştefan Ciuculescu, Daniel Vădrariu, Nogo Salif, Dănuţ Enescu, Silviu Mureşan, Alin Liuba, Claudiu Ştefan.
Antrenor Daniel Opriţa.

CSU Craiova: Bojan Brac, Jason Vandelannoite, Răzvan Patriche, Gabriel Velcovici, Gabriel Precup, Zoran Ljubinkovic, Virgil Ivan, Costin Curelea, Mihăiţă Pleşan, Cristian Ganea, Silviu Izvoranu.
Rezerve: Ionuţ Irimia, Viorel Ferfelea, Florin Pătraşcu, Albert Voinea, Nerijus Valskis, Andrei Sin, Tome Kitanovski.