[FOTO] FC Caransebeş şi Şoimii Pâncota s-au calificat în şaisprezecimile Cupei României

FC Ccaransebes 1

FC Caransebeş şi Şoimi Pâncota au reuşit să se califice în 16-zecimile Cupei României la fotbal, după meciurile de marţi din faza a cincea când au învins pe Metalul Reşiţa, respectiv pe ACS Poli Timişoara.

FC Caransebeş a învins cu 8-7 pe teren propriu pe Metalul Reşiţa, după loviturile de departajare. La finalul celor 90 de minute şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Voinea a deschis scorul pentru reşiţeni, iar Dicu a egalat la finalul primei reprize.

La loviturile de departajare au înscris pentru FC Caransebeș: Ganea, Precup, Negoescu, Goșa, Manea, Bușu, Săulescu, Făiniș. Pentru Metalul Reşiţa au marcat Voinea, Anițoiu, Popescu, Breșneni, Vaștag, Enescu şi Robert Cristian. Au ratat Artean, de la FC Caransebeș, respectiv Roman și Vișan Crețu, de la Metalul Reșița.

Antrenorul formaţiei gugulanilor, Sorin Bălu spune cum a fost partida pentru elevi săi:

De la Metalul Reşiţa, antrenorul Daniel Opriţa l-a trimis pe căpitanul echipei, portarul Cristian Zimmerman să facă declaraţiile de după meci:

ACS Poli Timişoara a pierdut în deplasare la Şoimii Pâncota cu 3-2. Pentru timişoreni a marcat Szekely de două ori, iar pentru Şoimii Pâncota au înscris Dubeştean, Băd şi Lung.

La finalul meciului, antrenorul formaţiei de pe Bega, Dan Alexa a fost marcat de nereuşitele elevilor săi:

Antrenorul echipei din Pâncota, Dan Cuedan, spune cum au reuşit jucătorii săi obţinerea calificării în 16-zecimi:

Meciurile din şaisprezecimile de finală, când intră în competiţie şi echipele din Liga 1, se vor diaputa în 24 septembrie.