[FOTO-AUDIO] CSM Reşiţa îşi face încălzirea pentru baraje! Victorie fără emoţii în faţa Pandurilor

Cea de-a şaptea etapă din playoff-ul Ligii a III-a de fotbal a consemnat o nouă victorie clară a echipei CSM Reşiţa. Pe propriul teren, liderul seriei a 7-a a trecut fără emoţii de ocupanta locului patru, Pandurii Târgu Jiu.

Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 19, când de Almeida a văzut roşu după un fault comis din postura de ultim apărător asupra lui Mediop. Lovitura liberă dictată la această fază a adus şi primul gol: mingea trimisă de Vali Munteanu pe lângă zid s-a oprit în plasa porţii gorjene.

În minutul 30, Jorza a majorat diferenţa din centrarea lui Munteanu, după o frumoasă acţiune ofensivă purtată pe flancul stâng al atacului reşiţean. Peste alte opt minute, Vasluian a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru CSM Reşiţa. Minutul 50 a adus şi golul patru, înscris de Vali Lazăr din pasa lui Mediop. Pandurii au reuşit golul de onoare în minutul 65, dar ultimul cuvânt l-a avut tot CSM Reşiţa: scorul final, 5-1 a fost stabilit de Cristea în prelungirile partidei. O victorie meritată, în faţa unui adversar incomod, a apreciat antrenorul Dan Alexa.

CSM Reşiţa: Micu, Sima, Manolache, Dudea, Bărboianu, Vasluian, Breşneni, Jorza, Lazăr, Munteanu, Mediop. Rezerve: Zimmermann, Rimovecz, Cioinac, Mura, Negru, Ciubotaru, Szijj, Cristea, Velcotă.

Pandurii Tg. Jiu: Iovicin, Moldovan, de Almeida, R. Stancu, Trusescu, Aerts, Mensah, Habet, Lupuleţ, Peia, Georgescu. Rezerve: Opriţa, Raşoveanu, M. Stancu, Petre, Afrim, Alberto, Obeng, Dumitrescu, Savu.

În aceeaşi runda, Voinţa Lupac s-a impus cu 1-0 pe terenul formaţiei CSM Deva. În etapa următoare, pe 14 mai, Lupacul joacă la Pandurii, iar CSM Reşiţa primeşte vizita echipei din Deva.