[FOTO-AUDIO] CSM Reşiţa a pierdut şi cel de-al doilea meci oficial al anului. Dunărea Călăraşi ia trei puncte din Valea Domanului

633

Echipa de fotbal CSM Reşiţa a pierdut şi cel de-al doilea meci oficial disputat în 2021. Pe propriul teren, formaţia reşiţeană a primit astăzi replica Dunării Călăraşi, o echipă aflată în partea superioară a clasamentului ligii secunde. Oaspeţii au făcut un joc foarte bun, obligând echipa gazdă să stea în defensivă în cea mai mare parte a timpului. Reduta rosso-neră a rezistat până în minutul 87, când Alami a marcat unicul gol al meciului, cu un şut frumos de la circa 18 metri. În pofida golului încasat, portarul Cobrea a fost cel mai bun om al gazdelor, intervenţiile sale salvatoare limitând practic proporţiile scorului. După gol, Reşiţa s-a aruncat în atac, dar ofensiva tardivă a rosso-nerilor n-a mai dat rezultate. CSM Reşiţa – Dunărea Călăraşi, scor final 0-1. N-a fost un joc bun al reşiţenilor, a recunoscut după meci antrenorul Alin Minteuan.

“Din nou nu am reuşit să ne ridicăm la un nivel foarte bun. Am făcut o primă repriză modestă rău de tot. În a doua repriză, modificând un pic, am reuşit să controlăm într-o oarecare măsură jocul, dar un meci de fotbal se joacă 90 de minute, până fluieră arbitrul. Din păcate, am luat un gol pe final de joc… dacă nu e pe început, e pe final de joc. Dar, în opinia mea, după cum am arătat în repriza a doua, nu meritam să pierdem. Asta este situaţia, nu ne rămâne decât să ne facem fiecare o auto-analiză şi să ne dăm seama unde greşim. Pot spune că golul l-am luat pe o superioritate numerică a noastră, cred că eram cinci contra 1, dar aşa s-a întâmplat şi la Miercurea Ciuc, aşa s-a întâmplat şi în amicale. Am încercat să corectăm la antrenament, dar probabil, pe fondul oboselii, jucătorii nu mai pot lua decizii suficient de bune în acele momente critice”, a declarat antrenorul Alin Minteuan.

“Era foarte important să nu pierdem, pentru că este foarte strâns clasamentul. Până acum am fost mereu între primele şase şi era păcat să cedăm. Le-am spus şi jucătorilor că depindem doar de noi, nu de alte comisii, nu de rezultate indirecte. Noi mai avem acum încă patru jocuri şi depindem doar de noi. A fost un meci greu, ştiam că aşa va fi, pentru că de la venirea lui Alin Minteuan la Reşiţa au câştigat toate meciurile de pe teren propriu. Bine, când dai gol în ultimele minute e vorba şi de puţin noroc, dar totuşi cred că am controlat jocul şi am avut cele mai multe situaţii de a înscrie”, a spus la rândul său antrenorul Dunării, Cristian Pustai.

CSM Reșița: Cobrea – Szijj, L. Acka, Dumitraș, Sălcianu – Laur. Buș, Dat, Danci, Al. Sima – Astafei, Visnakovs. Rezerve: Zimmermann – Ad. Ilie, Rob. Boboc, Al. Dulca, N. Popescu, Chera, Brînzan, Matiș, Cristodulo. Antrenor: Alin Minteuan

Dunărea Călărași: Began – I. Sîrbu, Bg. Șandru (cpt.), Wiktorski, Sălceanu – Djuric, Cârstocea – Kanda, Alami, Acolatse – Bud. Rezerve: Krell – Tache, M. Fotescu, R. Crișan, Ciucur, Calu, Cr. Pușcaș, A. Lopez, Andr. Rus. Antrenor: Cristian Pustai

Alte rezultate înregistrate în etapa a 17-a a Ligii secunde:

CS Mioveni – Comuna Recea  1-1

Metaloglobus – Aerostar Bacău  3-0

Ripensia Timişoara – Csikszereda Miercurea Ciuc  1-1

Unirea Slobozia – ASU Poli Timişoara  0-0

Cu 18 puncte în cont, CSM Reşiţa se menţine deocamdată pe locul 13 al clasamentului. Sâmbăta viitoare, în etapa a 18-a, formaţia reşiţeană va evolua în deplasare, la Viitorul Pandurii Tg. Jiu.