[FOTO-AUDIO] Ce a decis Comisia de Disciplină a AJF Caraş-Severin în cazul agresorului arbitrului de la meciul disputat la Bozovici

649

UPDATE:

Comisia de Disciplină a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Caraş-Severin a decis care sunt sancțiunile ce vor fi aplicate în cazul agresiunii asupra arbitrului Roberto Svatsinka. Acesta a fost lovit cu capul în gură de către jucătorul Ion Adamescu de la Nera Bozovici, în meciul pe care echipa de pe Valea Almăjului îl susținea acasă cu Viitorul Caransebeş. Agresiunea s-a produs în minutul 72, iar partida a fost întreruptă, deoarece centralul întâlnirii nu a mai putut continua să arbitreze.

Comisia Asociaţiei Judeţene de Fotbal Caraş-Severin a decis ca Ion Adamescu să fie suspendat pentru 24 de etape, timp în care i se interzice şi accesul la vestiare ori pe banca de rezerve. De asemenea, Ion Adamescu a fost sancţionat cu o amendă de 800 de lei.

S-a decis, de asemenea, ca Viitorul Caransebeş să fie declarată câştigătoare la masa verde, cu scorul de 3-0. Formația gugulană urcă astfel pe locul 3 în clasament cu 9 puncte din 3 meciuri jucate.

Primele locuri sunt ocupate de Voinţa Lupac şi Rapid Buchin, ambele cu 12 puncte din 4 partide jucate.

——————————

La finalul săptămânii trecute s-a produs acest eveniment neplăcut, un act de huliganism, după cum îl cataloghează mulți dintre cei prezenți la joc, inclusiv reprezentanții Asociației Județene de Fotbal Caraș-Severin. S-a produs la jocul dintre Nera Bozovici şi Viitorul Caransebeş, partidă ce a avut loc în etapa a patra a a Ligii a IV-a de fotbal. Scorul era de 0-2, în minutul 75, când arbitrul central Roberto Svatsinka a fost lovit de unul dintre jucătorii gazdelor. Meciul a fost întrerupt și nu a mai fost reluat deoarece din cauza loviturii puternice arbitrul a fost în incapacitate de a continua partida.

Reprezentantul Asociației Județene de Fotbal Caraș-Severin, Florin Știube a declarat în legătură cu acest incident:

”Am avut parte de un act de huliganism a jucătorului Ion Avramescu, care în minutul 75, atunci când jocul a fost oprit, l-a agresat pe arbitrul Roberto Svatsinka aplicându-i un cap în gură. Culmea este că acest lucru s-a întâmplat după ce a existat un dialog între cei doi, arbitrul l-a avertizat că îi va acorda cartonașul galben, dacă nu se potolește, mai ales că a fost și un fault asupra unui jucător caransebeșean. Partida a fost oprită și arbitrul nu a mai putut să reia jocul. Partida s-a întrerupt la scorul de 0-2, scor în favoarea formației antrenate de Ion Bica, goluri marcate de Negoescu și Nicola. Hotărârea finală va fi pronunțată în cadrul Comisiei de disciplină.”

Comisia de disciplină a Asociației Județene de Fotbal Caraș-Severin se va întruni miercuri, 3 octombrie de la ora 12.00.