[FOTO] Antrenorul Daniel Opriţa îşi demonstrează valoarea. Metalul Reşiţa a învins pe ACS Poli Timişoara

DSCF0885

Etapa a V-a din Liga 2 de fotbal, Seria a II-a a programat sâmbătă derby-ul dintre formaţiile bănăţene Metalul Reşiţa şi ACS Poli Timişoara. Jocul s-a încheiat cu victoria echipei din Valea Domanului care a învins cu 2-0, la pauză 1-0, prin reuşitele lui Mădălin Ciucă în minutul 26 şi Vasile Buhăescu în minutul 65.

Meciul a fost unul deosebit de atractiv, ambele formaţii au jucat deschis şi în spiritul fair-play-ului. Timişorenii, prin Pedro Henrique, au trimis mingea în bară în minutul 13, din lovitură liberă. Gruparea de pe Bega, a avut o oportunitate de-a egala prin Keita, dar portarul gazdelor, Zimmermann, printr-un plonjon spectaculos a reuşit să se opună înscrieri golului. Acestea au fost singurele faze notabile ale echipei oaspete. Metalul Reşiţa a reuşit să combine mai mult, ceea ce demonstrează că antrenorul Daniel Opriţa a reuşit să creeze o adevărată echipă. Merită evidenţiată toată echipa Metalul, cu un plus pentru fundaşul Mădălin Ciucă şi portarul Cristian Zimmermann.

Trebuie amintit suportul celor peste 3 mii de spectatori şi al inimoasei galerii Guardia Rosso- Nera, condusă de Marcel Guşcă. Nota 10 pentru atmosfera din Valea Domanului.

Antrenorul Daniel Opriţa a început partida cu Zimmermann în poartă şi jucătorii de câmp Cristian Robert, Mădălin Ciucă, Sorin Ciobanu, Florin Aniţoiu, Dănuţ Enescu, Vasile Buhăescu, Marius Feher, Leonard Manole, Octavian Vasile, Andrei Neagoe.

Au mai intrat Laurenţiu Breşneni, Albert Voinea şi Alin Roman. Nu au fost utilizaţi Adrian Pascal, Andrei Vaştag, Ionuţ Popescu, Adrian Stoica.

Ascultaţi declaraţia lui Daniel Opriţa:

Antrenorul Dan Alexa a trimis la început următoarea garnitură: Eduard Pap- portar, iar jucători de câmp au fost Iordache Belu, Gabriel Cânu, Cristian Scutaru, George Neagu, Ovidiu Popescu, Adrian Poparadu, Souleymane Keita, Manso De Carvalho, Cristian Bărbuţ şi Pedro Henrique.

Au mai jucat: Szabolcs Szekely, Răzvan Trandu şi Florin Nanu. Nu au fost introduşi în teren George Smaranda, Nicu Boldea, Cristian Bocşan, Alexandru Popovici.

Ascultaţi ce a declarat Dan Alexa:

S-a achitat bine de sarcini brigada de arbitri condusă de Sebastian Colţescu (Craiova), ajutat la cele două margini de asistenţii Ionuţ Bobe (Videle) şi Romică Bîrdeş (Piteşti). Arbitru de rezervă Viorel Flueran (Craiova).

Observatori: Stan Prodan (Alexandria) şi Adrian Lucaci (Arad).

Metalul Reşiţa, liderul seriei cu 13 puncte, s-a distanţat la 4 puncte de ACS Poli Timişoara.