Fotbal: Șase cartonașe roșii și 11 galbene, într-un meci disputat în Noua Zeelandă

Arbitrul George Time, din Insulele Solomon, ar putea intra în istoria fotbalului după ce, într-un meci pe care l-a condus la centru, în Auckland (Noua Zeelandă), a scos de șase ori cartonașul roșu, într-o partidă contând pentru Liga Campionilor din zona Oceania.

După ce a fost prelungit timpul regulamentar de joc cu 9 minute, clubul fijian FA Nadi a câștigat cu 4-3 în fața celor de la FC Kiwi (Samoa), toate golurile învingătorilor fiind marcate de același jucător, Anish Khem.

Cartonașul roșu a fost arătat, pentru prima dată, în minutul 44, când samoanii conduceau cu 3-1, fiind eliminați doi jucători, câte unul de la fiecare echipă, în urma unei altercații pe teren.

În minutul 81, a izbucnit un conflict între jucătorii samoani, după ce portarul echipei, Veredi Dickson, i-a luat apărarea căpitanului formației, agresat de un coechipier căruia îi reproșase jocul dur practicat. Atât portarul, cât și jucătorul care l-a atacat pe căpitanul lui FC Kiwi au fost eliminați.

Al cincilea cartonaș roșu a fost arătat lui Lawrie Letutusa, tot de la FC Kiwi, după ce a primit al doilea galben în urma unor faulturi repetate, de toate aceste eliminări profitând fijienii care au reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj, în prelungirile meciului și să înscrie golul victoriei în minutul 98.

Al șaselea roșu, cumulat din două galbene, l-a văzut fijianul Napalioni Qasevakatini, care l-a admonestat chiar pe arbitru, după o fază petrecută la scurt timp de la golul egalizator reușit de FA Nadi.

Alți jucători, de la ambele echipe, s-au ales cu cartonașe galbene pe parcursul partide pentru diverse nereguli comise pe teren.

Chiar dacă ce s-a întâmplat la Auckland pare incredibil, recordul absolut s-a înregistrat într-un meci dintr-o ligă inferioară din campionatul Argentinei, în 2011, atunci când toți jucătorii titulari dar și rezervele celor două echipe care s-au întâlnit au primit cartonașe roșii din partea arbitrului după o încăierare generală.