FC Barcelona revine în lupta pentru titlu după victoria în El Clasico

El clasico, FC Barcelona - Real MadridFC Barcelona a învins pe Real Madrid duminică seara, 24 martie, într-un meci din etapa a 29-a, şi s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului Atletico Madrid.

FC Barcelona a câştigat cu 4-3 pe “Santiago Bernabeu” împotriva rivalei Real Madrid. În derby-ul cu Real, Barcelona a deschis scorul în minutul 7, prin Iniesta. „Albii” au trecut însă în avantaj grație reușitelor lui Benzema din minutele 20 și 24. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, Messi înscriind în minutul 42.

Real a revenit în avantaj în minutul 55, transformând un penalty pe care catalanii l-au contestat îndelung. FC Barcelona a egalat iar, și tot din penalty, prin Messi, argentinianul transformând lovitura de pedeapsă acordată de arbitru după un fault comis în propriul careu de Sergio Ramos asupra lui Neymar. Fundașul formației madrilene a primit cartonașul roșu. Acelaşi Messi a adus victoria catalanilor în minutul 84, când a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri după un penalty obţinut de Iniesta.

Sursa foto: gsp.ro