Europa League, rezultatele ultimei etape din faza grupelor

Europa League grupe Ajax Amsterdam

Ajax, Celtic, Monaco, Dnepr Dnepropetrovsk, FC Bruges şi Beşiktaş sunt cele mai importante echipe eliminate din Europa League, după meciurile de joi, din ultima etapă a grupelor celei de-a doua competiţii intercluburi de pe continent.
Ajax a fost ţinută în şah de Molde, 1-1, deşi nici o victorie cu norvegienii nu le-ar fi fost de ajuns olandezilor.
Celtic, care a remizat la Istanbul cu Fenerbahce (1-1), era deja eliminată din competiţie.
Nici finalista din sezonul trecut – Dnepr, care a obţinut o victorie de consolare, 3-0 Rosenborg, nu mai avea şansa de a merge mai departe.
FC Bruges a pierdut calificarea pe mâna sa, remizând în meciul cu FC Midtjylland (1-1).
Beşiktaş a fost învinsă de Sporting Lisabona cu 3-1 şi a coborât de pe primul loc pe al treilea în grupă, părăsind Europa League.
Monaco a fost întrecută de Tottenham cu 4-1, la Londra, şi rămâne şi ea în afara Europei. De notat hat-trick-ul lui Lamela, în prima repriză.
Augsburg a obţinut calificarea în şaisprezecimi chiar la Belgrad, în dauna lui Partizan, de care a dispus cu 3-1. Departajarea dintre cele două s-a făcut la golaveraj, având în vedere că fiecare echipă s-a impus cu 3-1 pe terenul celeilalte.
Napoli, cu fundaşul român Vlad Chiricheş prezent pe teren timp de 79 de minute, a dispus cu 5-2 de Legia şi e singura echipă care a încheiat faza grupelor cu punctaj maxim (18).
Arbitrul român Istvan Kovacs a condus meciul dintre FK Qabala şi FC Krasnodar, câştigat de ruşi cu 3-0.
Fundaşul român Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul lui Lazio, care a terminat la egalitate cu AS Saint-Etienne, 1-1, în Hexagon.
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Fiorentina, victorioasă cu 1-0 în faţa portughezilor de la Belenenses.
Fundaşul Dorin Goian a fost căpitanul echipei Asteras Tripolis, surclasată de Schalke cu 4-0. Goian a jucat până în minutul 63, când a fost înlocuit cu Zisopoulos.

S-au calificat în şaisprezecimile de finală Borussia Dortmund, Schalke 04, FC Augsburg, Bayer Leverkusen (Germania – 4), Villarreal, Athletic Club Bilbao, Sevilla FC, Valencia (Spania – 4), Napoli, Lazio, Fiorentina (Italia – 3), Liverpool, Tottenham, Manchester United (Anglia – 3), Braga, FC Porto, Sporting Lisabona (Portugalia – 3), Fenerbahce, Galatasaray (Turcia – 2), Sion, FC Basel (Elveţia – 2), FC Krasnodar, Lokomotiv Moscova (Rusia – 2), Olympique Marseille, AS Saint-Étienne (Franţa – 2), Molde (Norvegia), FC Midtjylland (Danemarca), Rapid Viena (Austria), Anderlecht (Belgia), Sparta Praga (Cehia), Şahtior Doneţk (Ucraina), Olympiakos Pireu (Grecia).
De menţionat că Şahtior Doneţk, Manchester United, Galatasaray, Sevilla FC, Bayer Leverkusen, Olympiakos, FC Porto şi Valencia au venit din Liga Campionilor.

Rezultate:
Grupa A
Ajax Amsterdam – Molde 1-1
Au marcat: Donny van de Beek 14, respectiv Harmeet Singh 29.
Fenerbahce Istanbul – Celtic Glasgow 1-1
Au marcat: Lazar Markovic 39, respectiv Kris Commons 75.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Molde FK 6 3 2 0 10-7 11
2 Fenerbahce 6 2 3 1 7-6 9
3 Ajax 6 1 4 1 6-6 7
4 Celtic 6 0 3 3 8-12 3

Grupa B
Bordeaux – Rubin Kazan 2-2
Au marcat: Gaetan Laborde 58, Diego Rolan 63, respectiv Maxim Kanunikov 31, Vitali Ustinov 76.
FC Sion – Liverpool 0-0
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Liverpool 6 2 4 0 6-4 10
2 FC Sion 6 2 3 1 5-5 9
3 Rubin Kazan 6 1 3 2 6-6 6
4 Girondins de Bordeaux 6 0 4 2 5-7 4

Grupa C
Borussia Dortmund – PAOK Salonic 0-1
A marcat: Robert Mak 34.
FK Qabala – FC Krasnodar 0-3
Au marcat: Ragnar Sigurdsson 26, Mauricio Pereira 40, Wanderson 76.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Krasnodar 6 4 1 1 9-4 13
2 Borussia Dortmund 6 3 1 2 10-5 10
3 PAOK 6 1 4 1 3-3 7
4 Qabala FK 6 0 2 4 2-12 2

Grupa D
SSC Napoli – Legia Varşovia 5-2
Au marcat: Nathaniel Chalobah 32, Lorenzo Insigne 39, Jose Maria Callejon 57, Dries Mertens 65, 90+1, respectiv Stojan Vranjes 62, Aleksandar Prijovic 90+2.
FC Midtjylland – FC Bruges 1-1
Au marcat: Pione Sisto 27, respectiv Jelle Vossen 68.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 SSC Napoli 6 6 0 0 22-3 18
2 FC Midtjylland 6 2 1 3 6-12 7
3 FC Bruges 6 1 2 3 4-11 5
4 Legia 6 1 1 4 4-10 4

Grupa E
Rapid Viena – Dinamo Minsk 2-1
Au marcat: Maximilian Hofmann 29, Matej Jelic 59, respectiv Mohammed Abdussalam 64.
Viktoria Plzen – Villarreal 3-3
Au marcat: Daniel Kolar 8 – penalty, Jan Kovarik 65, Tomas Horava 90, respectiv Cedric Bakambu 40, Jonathan Dos Santos 62, Bruno Soriano 90+4.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Rapid Viena 6 5 0 1 10-6 15
2 Villarreal 6 4 1 1 12-6 13
3 Viktoria Plzen 6 1 1 4 8-10 4
4 Dinamo Minsk 6 1 0 5 3-11 3

Grupa F
FC Groningen – Sporting Braga 0-0
Slovan Liberec – Olympique Marseille 2-4
Au marcat: Marek Bakos 75 – penalty, Josef Sural 76, respectiv Michy Batshuayi 14, Georges N’Koudou 43, Abdelaziz Barrada 48, Lucas Ariel Ocampos 90+4.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Braga 6 4 1 1 7-4 13
2 Olympique Marseille 6 4 0 2 12-7 12
3 Slovan Liberec 6 2 1 3 7-9 7
4 FC Groningen 6 0 2 4 2-8 2

Grupa G
Dnepr Dnepropetrovsk – Rosenborg Trondheim 3-0
Au marcat: Matheus 35, 60, Evgheni Şahov 79.
AS Saint-Etienne – Lazio Roma 1-1
Au marcat: Valentin Eysseric 76, respectiv Alessandro Matri 52.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Lazio 6 4 2 0 13-6 14
2 AS Saint-Étienne 6 2 3 1 10-7 9
3 Dnepr Dnepropetrovsk 6 2 1 3 6-8 7
4 Rosenborg 6 0 2 4 4-12 2

Grupa H
Skenderbeu – Lokomotiv Moscova 0-3
Au marcat: Dmitri Tarasov 18, Baye Oumar Niasse 89, Aleksandr Samedov 90+1.
Sporting Lisabona – Beşiktaş Istanbul 3-1
Au marcat: Islam Slimani 67, Bryan Ruiz 72, Teofilo Gutierrez 77, respectiv Mario Gomez 58.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Lokomotiv Moscova 6 3 2 1 12-7 11
2 Sporting Lisabona 6 3 1 2 14-11 10
3 Beşiktaş 6 2 3 1 7-6 9
4 Skenderbeu 6 1 0 5 4-13 3

Grupa I
Fiorentina – Belenenses Lisabona 1-0
A marcat: Khouma Babacar 67.
Lech Poznan – FC Basel 0-1
A marcat: Jean-Paul Boetius 50.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Basel 6 4 1 1 10-5 13
2 Fiorentina 6 3 1 2 11-6 10
3 Lech Poznan 6 1 2 3 2-6 5
4 Belenenses 6 1 2 3 2-8 5

Grupa J
Anderlecht Bruxelles – Qarabag FK 2-1
Au marcat: Andy Najar 28, Stefano Okaka Chuka 31, respectiv Dani Quintana 26.
Tottenham Hotspur – AS Monaco 4-1
Au marcat: Erik Lamela 3, 15, 38, Thomas Carroll 78, respectiv Stephan El Shaarawy 61.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Tottenham Hotspur 6 4 1 1 12-6 13
2 Anderlecht 6 3 1 2 8-6 10
3 AS Monaco 6 1 3 2 5-9 6
4 Qarabag FK 6 1 1 4 4-8 4

Grupa K
APOEL Nicosia – Sparta Praga 1-3
Au marcat: Fernando Cavenaghi 6, respectiv Lukas Julis 63, David Lafata 77, 87.
Asteras Tripolis – Schalke 04 Gelsenkirchen 0-4
Au marcat: Franco Di Santo 29, Eric Maxim Choupo-Moting 37, 78, Max Meyer 86.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Schalke 04 6 4 2 0 15-3 14
2 Sparta Praga 6 3 3 0 10-5 12
3 Asteras Tripolis 6 1 1 4 4-12 4
4 APOEL Nicosia 6 1 0 5 3-12 3

Grupa L
Athletic Bilbao – AZ Alkmaar 2-2
Au marcat: Kike Sola 43, Mikel San Jose 47 – penalty, respectiv Joris van Overeem 26, Vincent Janssen 88.
Partizan Belgrad – Augsburg 1-3
Au marcat: Aboubakar Oumarou 11, respectiv Jeong-Ho Hong 45, Paul Verhaegh 51, Raul Marcelo Bobadilla 89.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Athletic Club Bilbao 6 4 1 1 16-8 13
2 FC Augsburg 6 3 0 3 12-11 9
3 Partizan Belgrad 6 3 0 3 10-14 9
4 AZ Alkmaar 6 1 1 4 8-13 4. (Agerpres)
sursa foto: gsp.ro

De același autor

Related Articles