Sferturile de finală de la EURO 2020 au început cât se poate de spectaculos la Sankt Petersburg, acolo unde naţionala micuţei Elveţii a sperat să elimine încă un colos al fotbalului european – şi a fost foarte aproape de un nou succes răsunător. Meciul Elveţia – Spania a început rău pentru elveţieni: în minutul 8, ibericii au deschis scorul cu şansă, şutul expediat din afara careului de Jordi Alba fiind deviat în propria poartă de Zakaria. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea Spaniei, care a avut şi o posesie zdrobitoare, 70%. Ambiţioasa naţională elveţiană  a reintrat însă în joc în partea a doua a întâlnirii, iar eforturile ofensive ale elevilor lui Petkovic au dat roade în minutul 68, când selecţionata Ţării Cantoanelor a reuşit egalarea prin neobositul Shaqiri. Elveţia a primit o grea lovitură în minutul 78: Freuler a fost eliminat, după o intrare periculoasă la Moreno. Rămasă în 10, naţionala helvetă a rezistat eroic în faţa unei Spanii tot mai dominante. Scorul de 1-1 consemnat la finalul celor 90 de minute regulamentare s-a menţinut şi după reprizele de prelungire, astfel că învingătoarea s-a decis la penaltiuri. Iar loteria loviturilor de departajare a fost la fel de spectaculoasă ca meciul: Spania a ratat primul penalty, dar în continuare portarul spaniol Simon a fost mai inspirat decât bravul goalkeeper elveţian Sommer. Spania câştigă la penaltiuri, scor 3-1, şi avansează în semifinalele competiţiei.

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber – Shaqiri – Embolo, Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic.

Spania: U. Simon – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, J. Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Morata, Sarabia. Selecționer: Luis Enrique.

În celălalt joc al zilei, redutabilele selecţionate ale Belgiei şi  Italiei au fost protagonistele unui block-buster incendiar la Munchen. Italienii au înscris după o fază fixă în minutul 13 prin Bonucci, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Belgienii au avut şi ei câteva ocazii, dar Donnarumma a fost de fiecare dată la post. În minutul 31, Italia a mai trimis o dată în plasa porţii belgiene – iar de această dată, golul reuşit de Barella a rămas pe tabelă. Iar Belgia a mai încasat un gol în minutul 43, când Insigne a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a învins pe Courtois cu un şut de la circa 20 de metri. „Diavolii roşii” au revenit în prelungirile primei reprize, dintr-un penalty scos de Doku şi transformat de Lukaku. În partea doua, ambele echipe au mai avut ocazii, dar  tabela nu s-a mai modificat. Belgia – Italia 1-2, şi italienii sunt gata să atace semifinalele competiţiei.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – T. Hazard, Witsel, Tielemans, Meunier – De Bruyne, Lukaku, Doku. Selecționer: Roberto Martinez

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne. Selecționer: Roberto Mancini