EURO 2020: Danemarca și Italia, primele învingătoare din optimi

Duel dezechilibrat în primul joc din faza optimilor de finală de la EURO 2020. Pe Amsterdam Arena, Danemarca s-a impus clar în fața naționalei Țării Galilor. Meciul a început mai bine pentru galezi, dar Bale și James au ratat ocaziile avute la poarta daneză. Scandinavii au fost mai inspirați: în minutul 27, Dolberg a deschis scorul, și tot el a majorat diferența în debutul reprizei secunde. În minutul 88, Maehle a înscris golul al treilea, iar Braithwaite a stabilit scorul final, 4-0, în prelungiri. Danemarca s-a calificat în sferturi, unde va înfrunta câștigătoarea dintre Olanda și Cehia.
În cel de-al doilea meci al zilei, Italia și Austria au făcut spectacol pe Wembley. Mare favorită, Italia n-a reușit să înscrie în poarta lui Bachmann, deși a dominat întâlnirea. Naționala Austriei a făcut un joc curajos și dezinvolt, trupa lui Franco Foda având și ea câteva șanse bune de gol – inclusiv un gol al lui Arnautovic, anulat pentru ofsaid. După 0-0 la finalul celor 90 de minute, Squadra Azurra a înscris de două ori, prin Chiesa și Pessina, în prima repriză a prelungirilor. Austriecii au sperat din nou în finalul celei de-a doua reprize, când Kaladzic a marcat cu capul dintr-o poziție imposibilă. Era însă prea târziu. S-a terminat 2-1 în favoarea italienilor, victorie scontată a trupei lui Mancini, dar obținută mult mai greu decât se anticipase. Squadra Azzurra merge mai departe, urmând să joace cu învingătoarea șocului dintre Belgia și Portugalia.