EURO 2020: Cehia şi Belgia au trecut hopul optimilor

Cea de-a doua zi a optimilor de finală a debutat cu o surpriză: parcursul naţionalei Olandei s-a încheiat la Budapesta, acolo unde Portocala Mecanică a pierdut clar jocul cu Cehia. Considerată favorită în faţa cehilor, selecţionata batavă a avut o evoluţie modestă, spre supărarea celor aproximativ 8000 de fani olandezi prezenţi în tribune. Echilibrul s-a menţinut de-a lungul unei prime reprize cu puţine faze spectaculoase, iar partea a doua a continuat pe aceleaşi coordonate. Totul s-a schimbat însă în minutul 55, când naţionala Ţărilor de Jos a rămas în 10, după ce De Ligt a fost eliminat la un henţ comis din postura de ultim apărător în faţa lui Schik. Cu avantajul omului în plus, Cehia a marcat în minutul 68, prin Holes. Iar în minutul 80, vedeta cehilor, Patrick Schik, a încheiat conturile, din pasa aceluiaşi Holes. Olanda – Cehia, scor final 0-2, şi cehii avansează în sferturi, unde vor întâlni naţionala daneză. Sfertul Cehia – Danemarca se va disputa sâmbătă la Baku.

Meciul-vedetă al zilei s-a jucat la Sevilla şi a adus faţă în faţă Belgia şi Portugalia, două naţionale creditate cu şanse la titlul european. Belgia a atacat mai mult, iar Portugalia s-a apărat atent şi a încercat să mizeze pe contrele rapide care putea fi finalizate de starul Cristiano Ronaldo. Socoteala portughezilor n-a ieşit însă: Belgia a deschis scorul cu trei minute înaintea pauzei. Şutul superb al lui Thorgan Hazard l-a lăsat fără replică pe goalkeeperul portughez Rui Patricio. Acesta a fost şi unicul gol al unui meci în care Portugalia n-a jucat rău, dar a avut în faţă o echipă redutabilă, considerată a doua favorită la titlu, după naţionala Franţei. În sferturi, Belgia va întâlni Italia, meciul urmând să se dispute vineri la Munchen.