CSM Reşiţa – Petrolul Ploiești, în etapa I a play out-ului Ligii a II-a de fotbal

Echipa de fotbal CS Mioveni o întâlneşte pe FC U Craiova, AFK Csikszereda pe FC Rapid şi Dunărea Călăraşi pe ASU Politehnica Timişoara în prima etapă a play-off-ului Ligii a II-a conform tragerii la sorţi care a avut loc, luni, la sediul Federaţiei Române de Fotbal.

Conform site-ului oficial al FRF, play-off-ul se desfăşoară în perioada 3 aprilie – 22 mai. În faza play-off se va intra cu toate punctele acumulate în sezonul regulat.

Celelalte şase etape din play-out se vor desfăşura la următoarele date: etapa a 2-a – 10 aprilie 2021; etapa a 3-a – 14 aprilie 2021; etapa a 4-a – 17 aprilie 2021; etapa a 5-a – 24 aprilie 2021; etapa a 6-a – 30 aprilie 2021; etapa a 7-a – 8 mai 2021.

Formatul Ligii a II-a s-a modificat începând cu ediţia 2020-2021, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 18 august 2020, fiind compus din două faze: sezonul regulat şi play-off/play-out. La finalul primei faze, primele şase echipe clasate participă în play-off, în timp ce restul de 14 echipe rămase joacă în play-ouţ împărţite în două grupe a câte şapte.

Primele şase clasate îşi vor disputa locurile de promovare într-un play-off în care partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga I, în timp ce ocupantele locurilor 3 şi 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 şi 7 din play-out-ul Ligii I. Barajul de promovare se va disputa pe 29 mai şi 2 iunie 2021.

Echipele din play-out-ul ediţiei 2020-2021 a Ligii a II-a sunt împărţite în două grupe a câte şapte echipe, în funcţie de locurile din sezonul regulat: Grupa A – locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19 şi Grupa B – locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20.

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 şi 7, iar cele două formaţii de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menţinerea în Liga a II-a.

Atât în play-off, cât şi în play-out, echipele intră cu punctajul acumulat la finalul sezonului regular.

Programul complet al celor cinci etape din turul play-off-ului este următorul:

Etapa 1 – 3 aprilie 2021

CS Mioveni – FC U Craiova

AFK Csikszereda – FC Rapid

Dunărea Călăraşi – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a 2-a – 10 aprilie 2021

FC U Craiova – ASU Poli Timişoara

FC Rapid – Dunărea Călăraşi

CS Mioveni – AFK Csikszereda

Etapa a 3-a – 14 aprilie 2021

AFK Csikszereda – FC U Craiova

Dunărea Călăraşi – CS Mioveni

ASU Poli Timişoara – FC Rapid

Etapa a 4-a – 17 aprilie 2021

FC U Craiova – FC Rapid

CS Mioveni – ASU Poli Timişoara

AFK Csikszereda – Dunărea Călăraşi

Etapa a 5-a – 24 aprilie 2021

Dunărea Călăraşi – FC U Craiova

ASU Poli Timişoara – AFK Csikszereda

FC Rapid – CS Mioveni

Etapele din retur vor avea loc la următoarele date: etapa a 6-a -30 aprilie 2021; etapa a 7-a – 8 mai 2021; etapa a 8-a – 12 mai 2021; etapa a 9-a – 15 mai 2021 şi etapa a 10-a – 22 mai 2021.

În ceea ce priveşte echipele calificate în play-out, componenţa celor două grupe este următoarea:

Grupa A: Farul Constanţa, Metaloglobus, Universitatea Cluj, Comuna Recea, Ripensia Timişoara, CSM Slatina, Pandurii Lignitul Târgu Jiu

Grupa B: Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reşiţa, Aerostar Bacău.

Programul primelor etape ale celor două grupe este următorul:

Grupa A, etapa 1 – 3 aprilie

Farul Constanţa – Ripensia Timişoara

Comuna Recea – Pandurii Lignitul Târgu Jiu

CSM Slatina – Universitatea Cluj

Metaloglobus Bucureşti stă.

Grupa B, etapa 1 – 3 aprilie

CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti (partida se va desfășura sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 11.00)

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău

Aerostar Bacău stă, notează Agerpres.

foto: arhiva Radio Resita