CSM Reșița a pierdut la Sebiș, dar rămâne lider

1257

Vineri, 3 mai echipa de Liga a III-a, CSM Reșița a jucat în deplasare la Național Sebiș. Reșițenii au pierdut, la limită, 1-2, dar au rămas pe locul I în seria a IV-a. La pauză conduceau tot gazdele cu 1-o. În minutul 25, Enciu a centrat din dreapta și Szekely a înscris din plonjon cu capul, din 6 metri. În repriza a doua, la trei minute de la reluare, același Szekely înscrie cu capul, din 9 metri, la colțul din stânga lui Zimmermann. În minutul 60, rosso-nerii din Valea Domanului înscriu prin Staicu, dar nu au mai reușit să egaleze până la final.

Reșița a început în următoarea formulă:  Zimmermann – B. Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis – Toma, Breșneni – Velcotă, D. Ene Vădrariu – M. Staicu. Pe bancă au fost: Toader – Săndescu, Mierlici, Babei, Banac, Al. Roșca, M. Mustețea.

CSM Reșița este pe prima poziție în serie cu 53 de puncte. Pe locul secund se află Șoimii Lipova, tot cu 53 de puncte, echipă pe care reșițenii o vor întâlni în deplasare, în data de 10 mai.

——————–

Fotbaliștii de la CSM Reșița dispută un nou joc în campionat, o nouă finală, după cum susține antrenorul Leontin Doană.  Vineri, 3 mai jucătorii din Valea Domanului doresc să obțină o nouă victorie în întâlnirea cu Național Sebiș, asftel încât să rămână lideri în seria  a IV-a.

Național Sebiș ocupă locul 7 în clasamentul seriei a IV-a, cu 29 de puncte adunate din 19 meciuri. Echipa arădeană este neînvinsă în ultimele șase etape, având un bilanț de 5 egaluri și o victorie.

Se anunță un meci greu, după cum afirmă antrenorul Leo Doană:

Ne așteaptă un meci foarte greu, echipa din Sebiș e o echipă foarte bună, cu jucători care sunt împreună de vreo 3-4 ani. I-am prins și acum doi ani, dar noi ne-am pregătit foarte bine și sper să venim cu o victorie de la Sebiș. Mai sunt cinci etape de disputat, cinci finale pentru noi, sperăm să rămânem tot pe primul loc. Pentru acest joc revine pe teren Ene, care a fost suspendat pentru cumul de cartonașe, iar Săulescu e în continuare accidentat și trebuie să mai stea câteva zile. Sper să revină și el la următoarele meciuri”, a spus Leontin Doană.

Rosso-nerii dinValea Domanului se află deja în stațiunea Moneasa, de unde vineri înaintea jocului fac deplasarea spre Sebiș.

Partida Național Sebiș – CSM Școlar Reșița se va juca vineri, de la ora 18.00.