Concordia Chiajna s-a calificat în sferturile Cupei Ligii și o va înfrunta pe ACS Poli Timișoara

45

Concordia Chiajna s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii la fotbal, după ce a învins-o pe Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, miercuri seara, pe teren propriu, într-un meci în care rezultatul a fost egal după prelungiri, 1-1.

Concordia a deschis scorul prin Tiberiu Serediuc (13), dar oaspeții au restabilit egalitatea prin Valentin Alexandru (34), golgheterul din sezonul trecut al ligii secunde.

Ambele echipe s-au întrecut în ratări și meciul a ajuns în prelungiri, unde Pandurii a rămas în zece oameni, Constantin Grecu fiind eliminat (95).

La loviturile de departajare, Neluț Roșu, Marius Pena, Alexandru Albu și Bogdan Bucurică au transformat pentru ilfoveni, în timp ce pentru gorjeni au punctat Marian Pleașcă, Christian Obodo și Valentin Munteanu. Tiberiu Serediuc a ratat de la gazde, iar Claudiu Voiculeț și Bogdan Ungurușan de la oaspeți, șuturile acestora fiind apărate de Răzvan Stanca, respectiv Cristian Bălgrădean.

În sferturi, Concordia, finalista de anul trecut a competiției, o va înfrunta pe ACS Poli Timișoara, în deplasare, pe 7 sau 8 septembrie.

CS Concordia Chiajna — CS Pandurii Târgu Jiu 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare, Stadionul ”Concordia” — Chiajna

Au marcat: Tiberiu Serediuc (13), respectiv Valentin Alexandru (34).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Neluț Roșu 1-0 (gol), Marian Pleașcă 1-1 (gol), Marius Pena 2-1 (gol), Christian Obodo 2-2 (gol), Alexandru Albu 3-2 (gol), Claudiu Voiculeț 3-2 (ratare — apără Cristian Bălgrădean), Bogdan Bucurică 4-2 (gol), Valentin Munteanu 4-3 (gol), Tiberiu Serediuc 4-3 (ratare — apără Răzvan Stanca), Bogdan Ungurușan 4-3 (ratare — apără Cristian Bălgrădean).

Cartonaș roșu: Constantin Grecu (Pandurii, 95).

Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște)

Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Constantin Stătescu (București) — LPF

Sursa: AGERPRES