CM Brazilia: rezultatele zilei a IX-a

Honduras-Ecuador

În faza a doua a grupelor Cupei Mondiale de fotbal, în ziua a IX-a s-au consemnat rezultatele:

În Grupa D:

Italia – Costa Rica 0-1.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Bryan Ruiz, în minutul 44. Costa Rica s-a calificat în optimi. Italia mai are nevoie de un punct în meciul cu Uruguay pentru calificare. Anglia a părăsit competiţia.

În Grupa E:

Elveţia – Franţa 2-5.
A fost meciul cu cele mai multe goluri la actuala ediţie. Pentru Franţa au marcat Giroud în minutul 17, Matuidi în minutul 18, Valbuena în minutul 40, Benzema în minutul 67, Sissoko în minutul 73. Pentru Elveţia au înscris Dzemaili în minutul 81 şi Xhaka în minutul 87.

Honduras – Ecuador 1-2.
Carlos Costly, fostul atacant de la FC Vaslui, a deschis scorul pentru hondurieni în minutul 30. Enner Valencia a egalat după patru minute şi a adus Victoria echipei sale în minutul 60.
Franţa este aproape calificată în optimi. Totuşi, calculele calificării din această grupă sunt complicate. Matematic și Franța poate fi eliminată, dacă Ecuador îi învinge pe francezi cu 4-0, iar Elveția bate pe Honduras cu 5-0, elevii lui Deschamps nu se califică în optimi. Ecuador se califică și cu o înfrângere în ultima etapă, dar nu la mai mult de 3 goluri, dacă Hoduras învinge Elveția la un gol.