[UPDATE] Barcelona, Paris Saint-Germain, Bayern şi Atletico Madrid sunt sfert-finalistele Ligii Campionilor la fotbal

FC Barcelona calificata in sferturile Ligii CampionilorMiercuri, 13 martie

FC Barcelona şi Paris Saint Germain s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal în urma partidelor de miercuri seară, 12 martie, din returul optimilor.

Barcelona a învins, pe teren propriu, cu 2-1, formaţia engleză Manchester City. Au marcat: Lionel Messi în minutul 67 şi Dani Alves în minutul 90+1, respectiv Vincent Kompany în minutul 89. În tur, la Manchester, catalanii s-au impus cu 2-0.

Tot miercuri seară, francezii de la Paris Saint-Germain au reuşit acelaşi scor, 2-1, pe teren propriu, în faţa formaţiei germane Bayer Leverkusen. Au înscris Marquinhos în minutul 13, Ezequiel Lavezzi în minutul 53, respectiv Sidney Sam în minutul 6. În tur, PSG a câştigat cu 4-0.

Barcelona şi Paris Saint Germain se alătură echipelor Bayern şi Atletico Madrid care s-au calificat după partidele de marţi.

Sursa foto: adevarul.ro

Marţi, 12 martie

Deţinătoarea trofeului, Bayern Munchen rămâne în cursă pentru al doilea titlu consecutiv în Liga Campionilor. Arsenal - Bayern in Liga CampionilorEchipa lui Pep Guardiola a făcut egal marţi seara, 11 martie, 1-1, în manşa secundă a optimilor de finală, dar a avut avantajul victoriei cu 2-0 din deplasare cu Arsenal la Londra. În partida de marţi au marcat: Schweinsteiger în minutul 55, respectiv Podolski în minutul 57.

Echipa spaniolă Atletico Madrid merge mai departe în Liga Campionilor, după un 4-1 zdrobitor pe teren propriu contra fostei campioane AC Milan. Au marcat: Diego Costa în minutele 3 şi 85, Arda Turan în minutul 40, Raul Garcia în minutul 70, respectiv Kaka în minutul 27 În tur, la Milano, Atletico s-a impus cu 1-0.

Pentru prima oară din sezonul 2008-2009 nu va exista o echipă italiană în sferturile de finală ale competiţiei.

Alte două meciuri din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal vor avea loc miercuri seară, de la ora 21.45: