Barcelona și Bayern s-au impus aseară în Liga Campionilor

FC Barcelona a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (0-1), aseară, pe Camp Nou, într-un meci din prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Barca s-a impus la capătul unui meci spectaculos, pe care l-a dominat categoric, mai ales în repriza secundă, după ce Fernando Torres (25) a deschis scorul pentru madrileni. Uruguayanul Luis Suarez (63, 74) a reușit ambele goluri ale catalanilor, care și-au supus adversarii la o presiune extraordinară după pauză. Messi nu a reușit golul 500 al carierei nici în minutul 49, când a reluat din foarfecă puțin pe lângă poartă.  Barca, care a încheiat cu 68% posesie a mingii și a avut 17 șuturi spre poartă, a forțat și al treilea gol, însă nu a mai reușit să își creeze ocazii clare până la final.

Soarta calificării în semifinale se va decide la Madrid, pe 13 aprilie.

Echipa germană Bayern Munchen a câştigat, aseară, meciul de pe teren propriu cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 1-0, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. A marcat Vidal în minutul 2.  Bayern a avut 64% posesia mingii. Bavarezii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (15-10) şi al şuturilor pe poartă (5-2).

Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena “Da Luz” din Lisabona.

Astăzi sunt programate alte două dueluri de foc: PSG – Manchester City şi Wolfsburg – Real Madrid, tot de la 21.45 de minute. Partidele din sferturile de finală se joacă tur-retur.

sursa foto: prosport