Echipa de fotbal din Liga a II-a, CSM Reșița, a încheiat pregătirea de iarnă începută în data de 8 ianuarie, după două cantonamente la Vatra Dornei și Antalya, iar acum este pregătită să abordeze prima partidă oficială din acest an. Rosso-nerii vor pleca vineri, 21 februarie la Tg. Jiu, unde vor susține jocul cu CS Pandurii Lignitul, ultima echipă clasată în campionat.
Dorinel Munteanu: jocul cu Pandurii este unul destul de dificil!
”Sunt mulțumit de lot, de cum s-au prezentat jucătorii în cantonamente, suntem pe drumul cel bun, dar mai trebuie să muncim mult pentru a ne salva de la retrogradare”, a afirmat vineri, 20 februarie antrenorul Dorinel Munteanu:
Dorinel Munteanu vede echipa, în formula actuală, pe locul 4 în campionat și susține că nu există titulari de drept în lot, nu există titulari și …rezerve.
”Obiectivul nostru este clar: salvarea de la retrogradare”, spune și Laurențiu Breșneni, jucător de bază al formației reșițene:
”Am muncit foarte bine în cantonamente și rămâne să arătăm că avem valoare și să obținem puncte, încă de la primul meci,” a menționat jucătorul adus de la Cluj, Laurențiu Rus, care apreciază condițiile de pregătire de la Cubul din Valea Domanului:
Sâmbătă, 22 februarie CSM Reșița joacă în deplasare la Pandurii Lignitul Tg. Jiu, de la ora 17.00, meci contând pentru etapa a 22-a.
ETAPA:
Feb 21, 2020 20:00 | AS FC Universitatea Cluj | – | ACS Campionii Fotbal Club Argeş | |
Feb 22, 2020 11:00 | AFC Farul Constanţa | – | CS Concordia Chiajna | |
Feb 22, 2020 11:00 | ASC Daco-Getica Bucureşti | NU SE JOACĂ | ACS ASU Politehnica Timișoara | |
Feb 22, 2020 11:00 | CS Mioveni | – | ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu | |
Feb 22, 2020 11:00 | CS Sportul Snagov SA | – | SCM Gloria Buzău | |
Feb 22, 2020 11:00 | AFC Ripensia Timișoara | – | FC Metaloglobus Bucureşti | |
Feb 22, 2020 12:00 | FC Petrolul Ploieşti | – | AFC Dunărea 2005 Călăraşi | |
Feb 22, 2020 17:00 | CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu | – | Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița | |
Feb 24, 2020 17:30 | AFK Csikszereda Miercurea Ciuc | – | AFC UTA Arad | |
Feb 25, 2020 19:00 | Fotbal Club Rapid | – | AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele |
CLASAMENT:
Loc | Echipa | M | V | E | I | Gol | +/- | Pct |
1. | AFC UTA Arad | 20 | 12 | 5 | 3 | 37-13 | 24 | 41 |
2. | CS Mioveni | 20 | 10 | 7 | 3 | 35-19 | 16 | 37 |
3. | Fotbal Club Rapid | 20 | 10 | 5 | 5 | 32-19 | 13 | 35 |
4. | ACS Campionii Fotbal Club Argeş | 20 | 9 | 6 | 5 | 28-23 | 5 | 33 |
5. | AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele | 19 | 9 | 5 | 5 | 33-24 | 9 | 32 |
6. | ACS ASU Politehnica Timișoara | 20 | 8 | 7 | 5 | 19-10 | 9 | 31 |
7. | FC Metaloglobus Bucureşti | 20 | 8 | 7 | 5 | 23-16 | 7 | 31 |
8. | FC Petrolul Ploieşti | 20 | 8 | 7 | 5 | 19-19 | 0 | 31 |
9. | AFC Farul Constanţa | 20 | 8 | 5 | 7 | 24-18 | 6 | 29 |
10. | SCM Gloria Buzău | 20 | 8 | 4 | 8 | 30-25 | 5 | 28 |
11. | AFC Dunărea 2005 Călăraşi | 20 | 7 | 6 | 7 | 26-26 | 0 | 27 |
12. | ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu | 20 | 7 | 6 | 7 | 26-27 | -1 | 27 |
13. | AS FC Universitatea Cluj | 20 | 5 | 10 | 5 | 25-21 | 4 | 25 |
14. | AFC Ripensia Timișoara | 20 | 5 | 9 | 6 | 24-30 | -6 | 24 |
15. | AFK Csikszereda Miercurea Ciuc | 20 | 5 | 7 | 8 | 15-23 | -8 | 22 |
16. | CS Concordia Chiajna | 19 | 5 | 6 | 8 | 16-24 | -8 | 21 |
17. | Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița | 20 | 4 | 6 | 10 | 25-34 | -9 | 18 |
18. | CS Sportul Snagov SA | 20 | 2 | 3 | 15 | 18-52 | -34 | 9 |
19. | CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu | 20 | 1 | 5 | 14 | 9-41 | -32 | 8 |
CONFORM FRF
sursa foto:Cristina Corocan