[UPDATE] Barcelona şi Juventus ultimele sfertfinaliste ale Ligii Campionilor

liga-campionilor

FC Barcelona şi Juventus Torino sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Barcelona a învins-o miercuri seara, 18 martie, pe Manchester City cu 1-0, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor. Singurul gol al întâlnirii a fost semnat de Ivan Rakitic în minutul 31. Catalanii câştigaseră şi la Manchester, cu 2-1.

În cealaltă partidă de miercuri seara, Juventus a dispus de Borussia Dortmund cu 3-0, chiar pe terenul acesteia, prin golurile marcate de Carlos Tevez în minutele 3 şi 79, şi Alvaro Morata în minutul 70. Juve s-a impus şi în tur cu 2-1.

******

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi seara, 17 martie, pe teren propriu, cu 4-2 după lovituri de departajare, pe Bayer Leverkusen, în optimile competiţiei. La finalul celor 120 de minute de joc, Atletico a condus cu 1-0 prin reuşita lui Mario Suarez din minutul 27. Germanii câştigaseră cu acelaşi scor meciul tur. La loviturile de departajare, pentru madrileni au transformat Griezmann, Suarez şi Torres, în timp ce pentru Bayer au marcat Rolfes şi Castro.

Cealaltă echipă calificată este AS Monaco, deşi a fost învinsă aseară, pe teren propriu, cu 2-0 de Arsenal Londra. Golurile au fost marcate de Olivier Giroud şi Alan Ramsey. Monegascii merg mai departe pentru că au înscris mai multe goluri în deplasare, 3-1 în jocul tur.

Bayern Munchen, Paris Saint-Germain, Real Madrid şi FC Porto sunt echipele calificate săptămâna trecută în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Ultimele două partide din returul optimilor de finală se joacă miercuri, de la ora 21:45.

FC Barcelona (Spania) – Manchester City (Anglia), în tur 2-1 şi

Borussia Dortmund (Germania) – Juventus Torino (Italia), în tur 1-2.