Atletico Madrid – Chelsea 0-0, în semifinalele Ligii Campionilor

Atletico Madrid-Chelsea Londra, in prima mansa a semifinalelor LC

Meciul de marţi seara, 22 aprilie, de pe Vicente Calderon, dintre Atletico Madrid şi Chelsea Londra, din manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, s-a încheiat 0-0. Calificarea se va decide miercurea viitoare, pe „Stamford Bridge”.

Atletico a dominat destul de clar meciul, dar nu şi-a creat ocazii prea mari de gol. Chelsea a făcut un joc defensiv foarte bun şi doar pe final apărarea londonezilor a părut că se clatină, după accidentarea lui Terry.

Chelsea va avea mari probleme de efectiv în returul de miercurea viitoare. În minutul 18 portarul Petr Cech s-a accidentat şi a părăsit terenul, fiind înlocuit de rezerva Mark Schwarzer. Englezii l-au pierdut şi pe John Terry, în minutul 72, iar în locul fundaşului a intrat Andre Schurlle.

În urma cartonaşelor primite marţi seara, Gabi, Lampard şi Obi Mikel vor absenta la returul din 30 aprilie.

Meciul a fost arbitrat de suedezul Jonas Eriksson, ajutat la cele două linii de Mathias Klasenius şi Daniel Wärnmark. Rezervă a fost Daniel Gustavsson, iar asistenţi suplimentari Stefan Johannesson şi Markus Strömbergsson.

Sursa foto: digisport.ro