ASU Politehnica Timişoara, eliminată din Cupa României

93

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a învins-o pe ASU Politehnica Timişoara cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, în deplasare, într-un meci din optimi, informează Agerpres.

Echipa de liga a doua a deschis scorul prin Ionuţ Coadă (27), după o greşeală a portarului David Lazar.

Silviu Balaure, intrat la pauză, a reuşit egalarea (59), iar italianul Mattia Montini (81) a marcat golul victoriei Astrei, după ce tot el trimisese mingea în bară la o lovitură liberă executată de Balaure.

Bănăţenii au avut ocazii mari de gol prin Petre Ivanovici (50) şi Coadă (86), în timp ce Astra a fost periculoasă prin Valentin Gheorghe (16), pe un teren foarte greu.

âÎn sferturi s-au calificat patru echipe din Liga a II-a, Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti, Universitatea Cluj şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu, şi trei de Liga I, Chindia Târgovişte, Dinamo Bucureşti şi Astra Giurgiu.