Astra a învins pe AZ Alkmaar cu 3-2 în prima manşă a play-off-ului Europa League

Astra-AZ Alkmaar 3-2 in Europa League

Astra Giurgiu a învins joi seara, 20 august, pe teren propriu, cu 3-2 (3-2) pe olandezii de la AZ Alkmaar. Jucătorii lui Marius Şumudică au revenit de la 0-2.

Oaspeţii au marcat de două ori în mai puţin de trei minute, prin Markus Henriksen (min.11) şi Vincent Janssen (min.13). Elevii lui Marius Şumudică au revenit în ofensivă, reuşind să reducă din handicap prin Fernando Boldrin, în urma unei lovituri de colţ executate de căpitanul Constantin Budescu (min.25).

Finalul primei reprize a aparţinut în totalitate echipei gazdă, care a marcat de două ori într-un interval de patru minute, prin Denis Alibec (min.41) şi Alexandru Dandea (min.45), Astra preluând astfel conducerea pe tabela de marcaj.

După pauză, tabela de marcaj a rămas nemodificată până la final, Astra Giurgiu obţinând o victorie meritată în faţa puternicei echipei olandeze, clasată pe locul al treilea în sezonul trecut din Eredivisie.

Meciul retur dintre Astra şi AZ se va disputa pe 27 august, la Alkmaar (21:00 – ora României), câştigătoarea acestei duble manşe având asigurată prezenţa în grupele Europa League.

sursa foto: digisport.ro