Argentina e noua regină a fotbalului mondial! Spectacol total în finala contra Franţei

Fotbalul argentinian şi-a trecut în palmares cel de-al treilea titlu mondial, după o finală pe muchie de cuţit contra Franţei. Destinaţia trofeului s-a decis abia la loviturile de departajare, după ce la finele timpului regulamentar şi al celor două reprize de prelungire tabela egalitatea la 3.
Lionel Messi (23 – penalty, 109) şi Angel Di Maria (36) au marcat pentru Argentina, iar Kylian Mbappe a înscris toate golurile Franţei (80 – penalty, 81, 118 – penalty).

La loviturile de la 11 metri, Messi, Dybala, Paredes şi Montiel au executat fără greşeală. Din tabăra franceză au transformat Mbappe şi Kolo Mouani, iar Coman şi Tchouameni n-au reuşit să marcheze. Loteria penaltiurilor s-a încheiat cu scorul de 4-2 în favoarea Argentinei, care a câştigat meritat cel de-al treilea trofeu, după cele cucerite în 1978 şi 1986.

Cu tripla din finală, atacantul francez Kylian Mbappe a câştigat titlul de golgheter al Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, cu opt goluri. Lionel Messi a rămas pe locul doi, cu 7 reuşite – dar starul argentinian şi-a adăugat în palmares singurul titlu care îi lipsea, acela de campion mondial.

sursa foto: facebook