Arabia Saudită a produs prima mare surpriză a turneului din Qatar

Formaţia Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37), notează Agerpres.

Selecţionata ”Albiceleste” a deschis scorul prin Lionel Messi (10 – penalty), dar ”şoimii verzi” au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (48) şi Salem Aldawsari (53), la interval de doar câteva minute.

Argentina a început foarte bine jocul şi a ratat prima ocazie în min. 2, când portarul Alowais a apărat şutul lui Messi de la 14 metri. În min. 8, sud-americanii au primit penalty, după ce Paredes a fost ţinut în careu de Abdulhamid la o fază fixă. Messi a transformat cu siguranţă (10), deschizând scorul.

Într-o repriză controlată de Argentina, însă cu un joc fragmentat de numeroase întreruperi, faulturi şi 7 poziţii de ofsaid în care au fost surprinşi jucătorii lui Lionel Scaloni, saudiţii nu au avut decât un şut-centrare al lui Abdulhamid (12), prins fără probleme de Emiliano Martinez.

Argentina, care nu a găsit antidotul pentru apărarea avansată a saudiţilor, a avut o gol anulat la Lautaro Martinez (27), evidenţ pentru ofsaid, şi alte două situaţii notabile, un şut complet ratat de De Paul (42), de la 16 metri, şi o şansă a lui Di Maria (45+2), care nu a putut controla o minge primită în faţa porţii.

Messi & co au fost surprinşi de debutul avântat al adversarilor după pauză, saudiţii marcând mai întâi prin Saleh Alshehri (48), cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Albrikan. Argentina a acuzat şocul şi a mai cedat o dată, la şutul lui Salem Aldawsari (53), de la 16 metri, defensiva lui Scaloni părând lentă şi nepregătită de fiecare dată.

Campioana Americii de Sud a căutat măcar egalarea până la final, fără succes. Messi (57) a fost deposedat in extremis în careu de Altambakti, Tagliafico (63) a ratat cea mai mare şansă de gol, din 3 metri, dar Alowais a fost la post. Di Maria (72) a tras din unghi, însă Alowais nu a avut emoţii. Messi (84) şi Alvarez (90+11) l-au testat pe portarul saudit cu lovituri de cap, iar Alamri (90+1) a respins o minge de pe linia porţii.

O fază dramatică s-a petrecut în min. 90+5, când portarul Alowais a ieşit să prindă o minge înaltă şi l-a lovit involuntar cu genunchiul în figură pe coechipierul său Alshahrani, care a fost evacuat pe targă cu nasul spart.

Scaloni a pierdut duelul tactic cu selecţionerul Arabiei Saudite, Herve Renard, echipa din Orientul Mijlociu surprinzând prin disciplina tactică.

La CM 2018, Argentina a părăsit turneul final din Rusia după optimile de finală (3-4 cu Franţa), iar Arabia Saudită a debutat cu un eşec la scor în faţa Rusiei (0-5).

Argentina va avea o misiune dificilă în a trece de grupă după ce a pierdut în faţa echipei cotate mai slab.

sursa foto:Agerpres