A venit și prima victorie din campionat pentru CSM Reșița!

327
CSM Școlar Reșița a obținut, în sfârșit, prima victorie din această ediție de campionat.  Rosso-nerii au reușit să-și bucure suporterii cu reușita din etapa a IV-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a. Elevii lui Octavian Benga au trecut cu 3-1, de cei de la CS Hunedoara. Scorul final al partidei a fost stabilit chiar de la pauză. Ene a înscris în minutele 5 și 8, iar în minutul 11 a punctat Taciuc. Pentru oaspeți a înscris golul de onoare Tecsi. CSM Reșița a mai avut ocazii mari de gol în repriza secundă prin Săulescu, Bactăr și Curtuiuș.
La finalul meciului Octavian Benga a făcut aprecieri despre victorie:
„Mă bucură faptul că a venit și prima victorie din acest campionatchiar în fața propriilor suporteri, care ne-au susținut încă din etapa trecută. Doar împreună și cu o atmosferă bună, propice fotbalului, pot apărea rezultatele. Ne bucurăm că s-a întors galeria alături de noi și sperăm ca și ceilalți să vină alături de noi. În săptămâna aceasta ne-am simțit puțin singuri, atât eu, cât și echipa. Vreau să-mi felicit echipa și staff-ul pentru că au dat dovadă de caracter. Le-am cerut acest lucru pentru a nu se simți stânjeniți sau dați la o parte, să fie luptători și să aibă încredere. Am încercat să iau toată presiunea care era asupra lor din primele etape și anumite lucruri care au dăunat echipei, fotbalului...Numărul de puncte nu este cel meritat de noi, ratăm foarte mult. Scorul de 3-1 de la această partidă este unul ”mincinos” și am fi meritat să înscriem mult mai multe goluri”, a spus principalul din Valea Domanului, Octavian Bnga.
Următorul joc al rosso-nerilor va fi pe data de 21 septembrie, când vor întâlni în deplasare, de la ora 17, formația Millenium Giarmata.

—————————–

Echipa de fotbal din Liga a III-a CSM Reșița va disputa sâmbătă, 15 septembrie o nouă partidă în seria a IV-a. În Valea Domanului vine CS Hunedoara, o echipă tânără, pe care CSM Reșița a mai întâlnit-o în meciurile amicale.

Antrenorul Octavian Benga a vorbit despre această întâlnire la finalul căreia speră să-și adjudece prima victorie din acest sezon:

”Este o echipă pe care am întâlnit-o și într-un meci amical, o echipă tânără care are în componență mulți jucători tineri și talentați.Sperăm să-i învingem din nou și să ne facem suporterii bucuroși,toată suflarea CSM-istă! Așteptăm această victorie. Am avut un ultim meci la Lugoj în care am dominat clar, am avut multe ocazii chiar imense, sperăm să ”spargem” acest ghinion și să aducem primele trei puncte. Din punct de vedere fizic băieții sunt ok, dar din punct de vedere mental, poate,din cauza faptului că în ultima perioadă s-au întâmplat anumite lucruri, starea lor psihică a fost influențată. Tot timpul am încercat să-i țin departe de aceste lucruri și sper să nu fie influențați de ultimele decizii și de micile conflicte care au fost în jurul echipei.”

În lotul reșițean nu va fi prezent Mardare, cel care suferă de o ruptură de ligamente și care în această perioadă efectuează o serie de controale medicale, atât în țară cât și în străinătate. se pare că va sta departe de teren în jur de 6 luni.