A început Cupa Mondială. Brazilia a învins Croaţia în primul meci

Neymar

Meciul de deschidere de la actuala ediţie a Cupei Mondiale din Brazilia a pus joi seara, faţă în faţă, reprezentativa ţări gazdă şi formaţia similară a Croaţiei. Victoria a revenit brazilienilor cu 3-1.

Croaţii s-au aflat în avantaj din minutul 11 după ce Marcelo a deviat în propria poartă o centrare de pe partea stângă a lui Ivica Olic. Egalitatea a fost restabilită de Neymar în minutul 29, cu un şut de la aproximativ 20 de metri. Jucătorul Barcelonei a reuşit să puncteze a doua oară, în minutul 71 din lovitură de pedeapsă. Selecţionata “cariocas” a reuşit să mai înscrie o data prin Oscar, cu un şut din afara careului, în minutul 90+2. Partida s-a disputant în cadrul grupei A, la Sao Paulo.

Au jucat:

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 63), Luiz Gustavo – Hulk (Bernard 68), Oscar, Neymar (Ramires 88) – Fred

Croaţia: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko – Modric, Rakitic – Perisic, Kovacic (Brozovic 61), Olic – Jelavic (Rebic 78)

Stadion: Arena Corinthians; Spectatori: 55.000; Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia).

Înaintea partidei a avut loc ceremonia de deschidere. Aceasta a evocat diversitatea şi frumuseţea Braziliei şi a adus un omagiu naturii, oamenilor şi fotbalului.

După ce dansatorii şi acrobaţii şi-au încheiat programul de prezentare a valorilor Braziliei, şi-au făcut apariţia cântăreţii Pitbull, Jennifer Lopez, Claudia Leitte şi formaţia de toboşari Olodum, care au cântat imnul oficial al Cupei Mondiale, “We Are One”. Ceremonia de deschidere s-a încheiat cu un tur de onoare efectuat de artişti.