Ascultă Radio România Reșița Live

Invitaţie la Festivalul Muzicii de Cameră, ediţia a XVII-a, la Timişoara

Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara – în parteneriat cu Muzeul Național al Banatului și Muzeul Național de Artă Timișoara – organizează, în perioada 2-17 mai 2022, Festivalul Muzicii de Cameră. Evenimentul aduce în fața iubitorilor de muzică clasică o serie de întâlniri de o înaltă ținută artistică. În cadrul manifestărilor, muzica de cameră și poezia vor intra într-un dialog fertil, în interpretarea studenților Facultății de Muzică și Teatru și a profesorilor lor.

Invitaţie la Festivalul Muzicii de Cameră, ediţia a XVII-a, la Timişoara

Articol editat de Radio Resita, 29 aprilie 2022, 16:19

Aflat anul acesta la cea de a XVII-a ediție, festivalul a fost inițiat, în 2003, de către profesor universitar doctor Grațiela Negruțiu. Din dorința de a deschide manifestarea către comunitatea locală amatoare de evenimente artistice, ediția din acest an se va desfășura, în premieră, în mai multe spații din orașul nostru”, a precizat directorul festivalului, Rodica-Ortensia Zeman.

Deschiderea oficială va avea loc luni, 2 mai, de la ora 19.00, la Mansarda Muzeului Național al Banatului din Bastionul Maria Theresia și va aparține artiștilor instrumentiști ai Filarmonicii „Banatul” Timișoara Andreea Petrila, Csaba Zsolt Maksay, Darius Tereu, Ana-Maria Țipeanu, Lucian Petrila și Csermak Regina.

Marți, 3 mai, de la ora 19.00, Sala Barocă a Muzeului Național de Artă Timișoara va găzdui, de la ora 19.00, recitalul oferit de studenți clarinetiști de la clasa profesorului Cristian Miclea și clarinetistul Tibi Boc, dar și piese interpretate de muzicienii Cristian Miclea, Gloria Maria Mihai și Victor Părău – totul în acord cu poemele recitate de actorul Claudiu Dogaru.

Miercuri, 4 mai, la Mansarda Muzeului Național al Banatului din Bastionul Maria Theresia, studenții clasei profesorului Sorin Dogariu vor încânta publicul alături de studenții la actorie coordonați de prof. Otilia Huzum, într-un eveniment ce va pune în valoare pianul și poezia.

Joi, 5 mai, de la ora 19.00, la Sala Barocă a Muzeului Național de Artă Timișoara, ansamblul de flaute Flautissimo coordonat de profesorul Matei Ioachimescu își va găsi prelungirile lirice în recitalul de poezie susținut de actorul și universitarul Petru-Silviu Văcărescu.

Evenimentele din serile de 9, 10 și 11 mai se vor desfășura, cu începere de la ora 19.00, în sala Orpheum a Facultății de Muzică și Teatru și îi vor aduce în prim-plan pe studenții clasei de alămuri sub conducerea muzicală a profesorului Sergiu Cârstea, pe tinerii interpreți ai clasei prof. Cristina Mălăncioiu, respectiv ansamblul Percutissimo format din percuționiști de la clasa profesorului Doru Roman.

Joi, 12 mai, de la ora 19.00, la Sala Barocă a Muzeului Național de Artă Timișoara, studenții clasei prof. Manuela Mihăilescu vor intra în dialog cu actrița Anca Roxana Constantin van der Zee care va susține un recital de poezie.

Duminică, 15 mai, de la ora 17.00, la Mansarda Muzeului Național al Banatului din Bastionul Maria Theresia, publicul este invitat la o seară de lieduri în interpretarea studenților claselor de canto ale profesorilor Ioana Mia Iuga și Simona Negru, care vor fi prezente, de asemenea, pe scenă, acompaniamentul fiind realizat de pianistele Silviana-Ana Cîrdu și Aida Marc.

Ultimul eveniment din cadrul Festivalului Muzicii de Cameră va avea loc marți, 17 mai, de la ora 19.00, în sala Orpheum a Facultății de Muzică și Teatru. Este vorba despre un recital de lieduri susținut de studenții claselor de canto ale profesorilor Mariana Șarba, Silvia Sorina Munteanu, Darius Iordănescu și Diana Matei, având-o invitată pe soprana Silvia Sorina Munteanu. Evenimentul va beneficia de acompaniamentul pianiștilor Silviana-Ana Cîrdu, Marcela Sorina Costea, Aida Marc și Rareș Păltineanu.
Programul complet al festivalului poate fi consultat pe https://ccmtuvt.weebly.com/research–cercetare.html.
Intrarea la toate evenimentele este liberă, în limita locurilor disponibile.

New Wave International Theatre Festival 2026 aduce la Reșița spectacole, concerte și evenimente culturale între 13 și 21 iunie
Evenimente miercuri, 17 iunie 2026, 21:07

New Wave International Theatre Festival 2026 aduce la Reșița spectacole, concerte și evenimente culturale între 13 și 21 iunie

Teatrul de Vest Reșița ridică luna aceasta cortina pentru o nouă ediție a New Wave International Theatre Festival, programată în perioada...

New Wave International Theatre Festival 2026 aduce la Reșița spectacole, concerte și evenimente culturale între 13 și 21 iunie
Festivalul Corurilor 2026 la Gârnic: ediția a XV-a aduce tradiția și muzica corală în inima comunității cehe din Banat
Evenimente miercuri, 17 iunie 2026, 21:00

Festivalul Corurilor 2026 la Gârnic: ediția a XV-a aduce tradiția și muzica corală în inima comunității cehe din Banat

  Festivalul reunește ansambluri corale și iubitori ai muzicii tradiționale, consolidând legăturile culturale dintre comunitățile cehe...

Festivalul Corurilor 2026 la Gârnic: ediția a XV-a aduce tradiția și muzica corală în inima comunității cehe din Banat
Prevenția începe cu informarea: 3 medici oferă consultații gratuite și sfaturi medicale la Centrul Multifuncţional din Reșița
Evenimente duminică, 14 iunie 2026, 06:02

Prevenția începe cu informarea: 3 medici oferă consultații gratuite și sfaturi medicale la Centrul Multifuncţional din Reșița

Într-o perioadă în care tot mai multe afecțiuni sunt diagnosticate în stadii avansate, prevenția rămâne una dintre cele mai eficiente arme...

Prevenția începe cu informarea: 3 medici oferă consultații gratuite și sfaturi medicale la Centrul Multifuncţional din Reșița
Muzeul Orașului Bocșa se inaugurează pe 12 iunie 2026. Evenimentul este urmat de un concert de muzică vieneză în cariera de piatră
Evenimente joi, 11 iunie 2026, 14:35

Muzeul Orașului Bocșa se inaugurează pe 12 iunie 2026. Evenimentul este urmat de un concert de muzică vieneză în cariera de piatră

Orașul Bocșa marchează vineri, 12 iunie 2026, un moment important pentru comunitate: inaugurarea Muzeului Orașului Bocșa. Evenimentul va avea...

Muzeul Orașului Bocșa se inaugurează pe 12 iunie 2026. Evenimentul este urmat de un concert de muzică vieneză în cariera de piatră