Momentul bilanţului în grupa D: Anglia, Croaţia şi Cehia s-au calificat în optimi

EURO 2020 a programat şi meciurile ultimei etape din grupa D. Pe Wembley, Cehia şi Anglia au fost protagonistele unui duel care avea să stabilească ocupanta primului loc în clasamentul final. Jocul a consemnat  multe ocazii şi o singură reuşită: în minutul 12, Raheem Sterling a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare venită de pe stânga atacului englez. Învingătoare cu 1-0, Anglia adună 7 puncte şi se menţine în fruntea grupei, ceea ce îi va aigura avantajul terenului propriu şi în următorul meci. Cehia rămâne cu 4 puncte, suficient pentru a merge în optimi de pe locul trei.

Celălalt joc al grupei s-a disputat la Glasgow şi a adus faţă în faţă naţionalele Croaţiei şi Cehiei. Înaintea acestei întâlniri, ambele formaţii aveau câte un punct, şi doar o victorie putea asigura uneia dintre ele calificarea în optimi. Poate şi din acest motiv, jocul a fost unul spectaculos, cu şanse de gol la ambele porţi. Croaţii au reuşit deschiderea scorului în minutul 17, prin Vlasic, care a marcat cu o execuţie frumoasă din interiorul careului. Minutul 42 a consemnat revenirea scoţienilor: McGregor a restabilit egalitatea cu un şut de la distanţă, în dreapta portarului croat. În minutul 62, Luca Modric , bine servit de Kovacic, a perforat poarta scoţiană din afara careului, iar peste încă 15 minute vicecampioana mondială a reuşit desprinderea, după reuşita lui Perisic. Croaţia – Scoţia, scor final 3-1, şi Croaţia îşi asigură calificarea în fazele eliminatorii de pe poziţia a doua a grupei.

Miercuri, 23 iunie, faza grupelor se încheie cu partidele decisive din grupele E şi F. Programul zilei:

Grupa E: Slovacia – Spania (19:00, Sevilla)
Grupa E: Suedia – Polonia (19:00, Dublin)
Grupa F: Germania – Ungaria (22:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta)