Ţara Galilor s-a calificat în sferturi, la fel ca şi în 1958!

Ţara Galilor este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Euro 2016, după victoria la limită, scor 1-0, obţinută în faţa Irlandei de Nord la Paris, pe Parc des Princes. Prin rezultatul obţinut în Franţa, naţionala galeză şi-a egalat performanţa reuşită la precedenta prezenţă la un turneu final major – Cupa Mondială din 1958. În urmă cu 58 de ani, galezii ajungeau până în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Suedia, acolo unde au fost eliminaţi greu de viitoarea câştigătoare a titlului, Brazilia. Sud-americanii s-au impus cu 1-0, datorită golului marcat de Pele, pe atunci în vârstă de doar 17 ani.

La fel ca şi acum, Ţara Galilor a avut nevoie de patru meciuri pentru a ajunge între cele mai bune opt echipe ale competiţiei.

În 1958, britanicii au obţinut trei remize în faza grupelor: 1-1 cu Ungaria şi cu Mexic şi 0-0 cu naţionala ţării gazdă, Suedia. Au încheiat grupa la egalitate de puncte cu Ungaria, astfel că departajarea s-a făcut printr-un baraj, pe care galezii l-au câştigat cu 2-1.

La Euro 2016, Ţara Galilor şi-a câştigat grupa din care a făcut parte, cu două victorii (2-1 cu Slovacia şi 3-0 cu Rusia) şi o înfrângere (1-2 cu Anglia), apoi a trecut de Irlanda de Nord, deşi nu a făcut deloc un meci reuşit.

De altfel, Gareth Bale şi colegii săi au câştigat datorită unui autogol, Gareth McAuley trimiţând nefericit în propria poartă cu un sfert de oră înainte de final. Mai mult decât atât, Ţara Galilor este prima echipă, de la Grecia, în 2004, care se impune într-un meci eliminatoriu la Euro deşi a trimis doar un şut pe poartă, scrie digisport.ro

Un precedent care, cu siguranţă, îi face pe fanii galezi să viseze frumos.

sursa foto: digisport.ro