Portugalia-Țara Galilor-primul meci din semifinalele Euro 2016

Cristiano Ronaldo nu îi intimidează pe  galezi înaintea semifinalei de la Lyon. Revelaţia turneului final, Ţara Galilor, visează să încheie prima participare la EURO cu o calificare istorică în finală. Portugalia – Ţara Galilor va fi astăzi de la ora 22:00. Mâine de dispută semifinala Germania – Franța.

Echipa naţională a Portugaliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Franţa, după ce a învins, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, reprezentativa Poloniei, în sferturile de finală ale competiţiei. La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Polonezii au deschis scorul prin Lewandowski, în minutul 2, portughezii reuşind egalarea prin Renato Sanches, în minutul 33.

Reprezentativa Ţării Galilor s-a calificat în premieră în semifinalele Campionatului European, după ce a învins, cu scorul de 3-1 (1-1), selecţionata Belgiei, în sferturile competiţiei. Pentru Ţara Galilor au marcat A. Williams, Robson-Kanu  şi Vokes, iar pentru Belgia a înscris Nainggolan.

Portugalia se pregăteşte pentru cea de-a patra semifinală disputată la ultimele cinci ediţii ale Campionatului European. Ţara Galilor este la prima participare la EURO, însă selecţionata condusă de Chris Coleman nu are complexe înaintea duelului de la Lyon.

Cu o seară înaintea confruntării de la Lyon, galezii au inspectat gazonul impecabil de pe Stade des Lumieres. Ţara Galilor este a doua echipă care ajunge în faza semifinalelor la prima prezenţă la EURO. Performanţa a mai fost reuşită de Suedia, în 1992.