EURO: Campionatul European 2000 – Belgia și Olanda

Dacă belgienii au fost destul de reținuți, atât ca joc, dar și ca manifestare a spectatorilor, olandezii au făcut spectacol, pe teren și în tribune, naționala “portocalei mecanice” ajungând în semifinalele competiției.

Olanda a câștigat grupa cu maximum de puncte, învingând Franța, care avea să devină campioană europeană, Cehia și Danemarca. În sferturi, selecționata “Oranje” a spulberat Iugoslavia cu 6-1 și speranțele erau mari. Din păcate, în semifinale, Olanda a pierdut la loviturile de departajare în fața Italiei, care a jucat din minutul 34 în inferioritate. Ba mai mult, olandezii au ratat două penalty-uri, câte unul pe repriză.

Anglia a învins Germania, dar niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să se califice mai departe, dintr-o grupă în care Portugalia și România au ocupat primele două poziții. Portugalia a pierdut apoi în fața Franței (1-2), în urma unui “gol de aur” controversat, penalty, marcat de Zinedine Zidane, după un henț al lui Abel Xavier, lusitanii protestând vehement.

Italia, bazându-se pe o defensivă solidă, și-a croit drum spre finală, după ce a întrecut România cu scorul de 2-0, în sferturi, și a depășit Olanda la penalty-uri, în semifinale. “Squaddra azzurra” părea să-și adjudece laurii supremi în Europa, mai ales că Delvecchio a deschis scorul în finala cu Franța, în min. 55, dar Sylvain Wiltord a egalat în ultimul minut regulamentar de joc, pentru ca David Trezeguet, cu un “gol de aur”, să aducă titlul francezilor, în min. 103.

România s-a calificat destul de lejer la turneul final, dintr-o grupă în care s-a impus fără să piardă în duelurile cu Portugalia, Slovacia, Ungaria, Azerbaidjan și Liechtenstein. În Belgia și Olanda, “tricolorii” au întâlnit din nou Portugalia, pierzând, după un meci dominat, în min. 95, când Costinha a marcat unicul gol al întâlnirii. Cum în prima sa partidă, România terminase la egalitate cu Germania, 1-1, avea nevoie de un succes în fața Angliei, căreia îi era suficient și un egal. După un meci de infarct, cu spectaculoase răsturnări de scor, România a câștigat cu 3-2, prin golul marcat de Ganea, din penalty, în min. 88. Drumul României la EURO s-a oprit în fața Italiei, care s-a impus cu 2-0, într-un meci în care Hagi a fost eliminat la ultimul său meci în națională.

Iată rezultatele înregistrate:

Faza preliminară:
Grupa 7: România — Liechtenstein 7-0, Slovacia — Azerbaidjan 3-0, Ungaria — Portugalia 1-3, Portugalia — România 0-1, Liechtenstein — Slovacia 1-4, Azerbaidjan — Ungaria 0-4, Ungaria — România 1-1, Slovacia — Portugalia 0-3, Liechtenstein — Azerbaidjan 2-1, Portugalia — Azerbaidjan 7-0, România — Slovacia 0-0, Ungaria — Liechtenstein 5-0, Slovacia — Ungaria 0-0, Azerbaidjan — România 0-1, Liechtenstein — Portugalia 0-5, Portugalia — Slovacia 1-0, România — Ungaria 2-0, Azerbaidjan — Liechtenstein 4-0, Ungaria — Slovacia 0-1, Portugalia — Liechtenstein 8-0, România — Azerbaidjan 4-0, Slovacia — România 1-5, Azerbaidjan — Portugalia 1-1, Liechtenstein — Ungaria 0-0, România — Portugalia 1-1, Slovacia — Liechtenstein 2-0, Ungaria — Azerbaidjan 3-0, Liechtenstein—România 0-3, Azerbaidjan — Slovacia 0-1, Portugalia — Ungaria 3-0.

romania uefa

Semifinale:
28 iunie 2000 (Bruxelles): Portugalia — Franța 1-2, după, prelungiri
Au marcat: Nuno Gomes 19, respectiv Henry 51, Zidane 117 — penalty (“gol de aur”).
Portugalia: Vítor Baía — Abel Xavier, Fernando Couto, Jorge Costa, Manuel Dimas Texeira (Rui Jorge, 91) — Costinha, Jose Vidigal (Paulo Bento, 61) — Sergio Conceicao, Rui Costa (Joao Pinto, 78), Luis Figo — Nuno Gomes.
Franța: Fabien Barthez — Lilian Thuram, Laurent Blanc, Marcel Desailly, Bixente Lizarazu — Patrick Vieira, Didier Deschamps, Emmanuel Petit (Robert Pires, 87) — Zinedine Zidane — Nicolas Anelka (Sylvain Wiltord, 72), Thierry Henry (David Trézéguet, 105).
Cartonaș roșu: Nuno Gomes (Portugalia) 117.

29 iunie 2000 (Amsterdam): Italia — Olanda 0-0, după prelungiri, 3-1 la loviturile de departajare.
F. de Boer (Olanda) în min. 39 și Kluivert (Olanda) în min. 62 au ratat penalty-uri.
Au executat loviturile de departajare: Di Biagio, Pessotto, Totti, Maldini (ratat), respectiv Frank de Boer (ratat), Stam (ratat), Kluivert, Bosvelt (ratat).
Italia: Francesco Toldo — Fabio Cannavaro, Alessandro Nesta, Mark Iuliano — Gianluca Zambrotta, Paolo Maldini — Demetrio Albertini (Gianluca Pessotto, 78), Luigi Di Biagio, Stefano Fiore (Francesco Totti, 83) — Alessandro Del Piero — Filippo Inzaghi (Marco Delvecchio, 67).
Olanda: Edwin van der Sar — Paul Bosvelt, Jaap Stam, F. de Boer, Giovanni van Bronckhorst — Phillip Cocu (Aron Winter, 95), Edgar Davids — Dennis Bergkamp (Clarence Seedorf, 86) — Marc Overmars, Boudewijn Zenden (Peter van Vossen, 100) — Patrick Kluivert.
Cartonaș roșu: Zambrotta (Italia) 34.